چگونه سئو یاد بگیریم؟

moodir

عضو سایت
تازه وارد
اینکه فقط بگویید که می خواهید یک سئو کار حرفه ای بشوید و سئو یاد بگیرید، نمی تواند شما را به یک سئو کار حرفه ای تبدیل کند. برای موفقیت در این زمینه باید به صورت مستمر و روزانه کارهای مشخصی را انجام بدهید و یاد بگیرید که سئو قوانین کاملا نوشته شده و مشخصی ندارد. با انجام پیوسته و روزانه این کارها تجربه شما در زمینه سئو سایت افزایش می یابد. به این نکته توجه داشته باشید که سئو مجموعه کارهای است که برای بالا بردن رتبه یک سایت در نتایج موتورهای جستجو باید انجام شود و یادگیری سئو نیاز به دقت و هوش بالا و همچنین کنترل چند جانبه سایت دارد.

شما هیچ وقت نمی توانید با خواندن یک مقاله یا چند کتاب یا حتی دیدن چند ویدئو در زمینه سئو سایت حرفه ای شوید. بنابراین برای اینکه بتونید یک سئو کار باشید باید تجربه خود در این زمینه بالا ببرید. برای اینکه بتوانید در سئو تجربه بدست بیاورید باید تمام کارها (بررسی رقبا و تحلیل وب سایت آن ها، بهینه سازی داخلی سایت و مسائل فنی آن) را پیاده سازی کنید و سپس نتایج بدست آمده را بررسی کنید.

پس می توان گفت پروسه سئو کار شدن و یادگرفتن سئو ممکن است کمی سخت باشد. اما می توانید با رعایت چندین مورد و داشتن اطلاعات و تجربه کافی به یک سئو کار تبدیل شوید. در این مقاله سعی داریم در مورد مواردی که به شما کمک می کند تا یک سئو کار شوید بیشتر صحبت کنیم.
10 مورد لازم برای چگونه سئو کار شویم

 1. آشنایی با طریقه کار موتورهای جستجو
 2. آشنایی کامل با مفاهیم بازاریابی اساسی موتور جستجو
 3. درک معنای واقعی کلمه سئو
 4. انتخاب آموزش سئو مناسب
 5. آگاه بودن در مورد تغییرات سئو
 6. انتخاب ابزارهای سئو مناسب
 7. تمرین سئو
 8. نشان دادن تخصصتان در سئو
 9. عجله نداشته باشید.
 10. از راهنمایی متخصصان سئو کمک بگیرید.
چند نکته کلیدی برای یادگیری حرفه ای سئو
همیشه به خاطر داشته باشید سئو با توجه به شرایط شرکت و سایت با هم متفاوت است. به عنوان مثال سئوی یک شرکت ساختمانی با شرکت پتروشیمی کاملاً با هم متفاوت است. به همین دلیل نمی توانید اگر یک روش سئو برای یک شرکت موفق باشد، برای سایر شرکت ها نیز استفاده کنید و منتظر نتایج مثبت باشید. در ادامه به بررسی چند نکته برای یادگیری و انجام سئو می پردازیم که به شما کمک می کند تا بتوانید به درستی با مفهوم سئو آشنا شوید و از آن استفاده کنید.

 1. برای سئو کار شدن باید همیشه در حال یادگیری باشید
شاید این جمله کمی عجیب باشد اما کاملاً درست است. زیرا الگوریتم های گوگل دائماً تغییر می کنید، بنابراین دنیای سئو دائماً در حال تغییر و تحول است. اینکه بعد از هر به روزرسانی گوگل باز هم در صدر نتایج جستجو باشید، کار بسیار مشکلی است.

اما می توانید وب سایت های مانند Search Engine RoundTable و وبلاگ سایت MOZ یا سایت backlinko را چک کنید و به این طریق از رازهای پشت پرده موتورهای جستجو با خبر شوید. دلیل مفید بودن این ابزارها این است که سئو کارها در این وب سایت ها در مورد موضوعات مختلف سئو و SEM یعنی بازاریابی موتورهای جستجو با هم صحبت می کنند و اطلاعاتشان را با هم به اشتراک می گذارند. این سایت ها دارای مزیت ها دیگری نیز هست.

تحلیل و بررسی های که افراد متخصص در این زمینه انجام دادند را منتشر می کند. این بررسی ها مهم ترین و تأثیر گذارترین فاکتورهای سئو هستند که می توانید از این نتایج استفاده کنید. زیرا همیشه برای اینکه بتوانید در هر زمینه موفق شوید باید با افراد متخصص در همان زمینه صحبت کنید.

یکی دیگر از راه های که می توانید همیشه از طریق آن مباحث جدید سئو را آموزش ببینید، استفاده از ویدئوهای آموزشی در یوتیوب است. لزومی ندارد که نگران این باشید که به زبان ندارید، بلکه می توانید با استفاده از ترجمه گر تا حدودی متوجه شوید که به چه موضوعاتی اشاره می کند.

 1. اجرا و بررسی نتایج سئو
حال که مرحله آموزش و یادگیری را پشت سر گذاشتید باید خودتان هر چه را آموزش دیده اید را استفاده کنید. همانطور که قبلاً اشاره کرده ایم هیچ وقت نمی توانید فقط با خواندن چند مقاله در مورد سئو فکر کنید که می توانید یک سئو کار حرفه ای شوید. تمام چیزی های که آموزش دیده اید را بر روی سایت پیاده کنید و نتایج را بررسی کنید.

به عنوان مثال در مورد شبکه های اجتماعی گفته می شود که هر چه تعداد لایک، کامنت و اشتراک گذاری پستی زیادی باشد، باعث می شود رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو بالاتر برود. این کار را خودتان انجام بدهید و ببینید واقعاً درست است یا خیر؟

همانطور که می دانید چیزهای خوب در مورد سئو زیاد است، اما شما باید تمام این روش ها را خودتان تست کنید. زیرا گاهی اوقات یک روش برای یک سایت خوب است و نتایج خوبی بدست می آورد اما زمانی که شما آن را استفاده می کنید به نتایج جالبی دست پیدا نمی کنید.

برای اینکه بتوانید روش های مختلف در سئو را یاد بگیرید نباید از سایت های مشتریان یا پروژه های که در دست دارید استفاده کنید. زیرا ممکن است نتیجه کار شما اصلا خوب نباشد. می توانید برای تست و یادگیری سئو یک سایت جداگانه داشته باشید و به بررسی نتایج بدست آمده بپردازید.

 1. تسلط بر ابزارهای سئو
قدم بعدی برای سئو کار حرفه ای شدن، تسلط بر ابزارهای سئو است. دو ابزار مهم برای سئو که باید حتماً کار با آنها را بلد باشید، google webmaster tools و google analytics است. هر فردی که در زمینه سئو کار می کار می کند باید بتواند خطاهای به وجود آمده در google webmaster tools را برطرف کند. همچنین باید بتواند با استفاده از google analytics رفتار کاربران را بررسی و بازدهی سایت را افزایش بدهد.

 1. بررسی و آنالیز رقبا
به عنوان یک سئو کار باید رقبای خود را بشناسید و کارهای آنها را بررسی کنید و یاد بگیرید که بخشی از سئو رصد رقبا و تحلیل آنهاست. بررسی رقبا به این معنی نیست که فقط بک لینک های آنها را بررسی کنید. بلکه تحلیل و بررسی رقبا بسیار پیچیده و گسترده تر است. زمانی که به شما گفته می شود باید رقبای اصلی خود را بررسی کنید، باید بدانید رقبای شما در چه کلمات کلیدی بالا هستند؟ چرا در نتایج جستجو بالا هستند؟ و شما چه کارهای باید انجام بدهید تا بتوانید به جایگاه آنها برسید.

برای اینکه بدانید آنها از چه کلمات کلیدی استفاده کرده اند می توانید از google keyword planner استفاده کنید. حال که توانسته اید کلمات کلیدی را پیدا کنید، باید کلمات کلیدی که سرچ بالای دارند را شناسایی کنید. حال که کلمات کلیدی مهم را پیدا کردید باید آنها را در موتورهای جستجو سرچ کنید و جایگاه رقبای خود را پیدا کنید.

قدم بعدی پیدا کردن قدرت سایت آنها است. برای این کار می توانید از ابزاری که سایت moz در اختیارتان قرار می دهد استفاده کنید. با استفاده از این ابزار می توانید آتوریتی دامین و پیج سایت رقبا را چک کنید. حال باید بک لینک ها و محتوای صفحات سایت مورد نظر را بررسی کنید. الان می توانید متوجه شوید که چرا آتوریتی دامین یا پیج سایت رقیبتان بالا است.

5. دارا بودن تاکتیک های سئو
اگر شما تاکتیک مناسبی در سئو نداشته باشید قطعاً شکست خواهید خورد. برای اینکه یک سئو کار حرفه ای شوید باید حتماً دارای یک تاکتیک خوب باشید. یکی از بهترین تاکتیک ها در سئو انتخاب هوشمندانه کلمه کلیدی است. شما با سئو می توانید مخاطبان هدفمند بیشتری جذب کنید.

برای این که بتوانید ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود جذب کنید باید بر روی مقالاتی با موضوعات مختلف و عناوین جذاب وقت بیشتری بگذارید. به دنبال این نباشید که رقبای خود در هر کلمه کلیدی بگیرید. این کار می تواند وقتتان را هدر بدهد. شما همیشه باید کلمه کلیدی را هوشمندانه انتخاب کنید تا بتوانید سود بیشتری بدست بیاورید.
 
بالا