ویژگی های جدید اندروید 12

alireza.sami

کاربر تازه وارد
تازه وارد
اندروید ۱۲ به عنوان جدیدترین نسخه سیستم عامل اندروید از راه رسیده است و به زودی برای بسیاری از تلفن‌های هوشمند اندرویدی منتشر می‌شود؛ قابلیت‌ها و ویژگی‌های کلیدی این نسخه جدید را بدانید

بیشتر از ۱۰ سال پیش و در سال ۲۰۰۸ که نشان فنلاندی نوکیا پادشاه بازار تلفن‌های همراه بود، غول سبزی متولد شد که رؤیا‌های بزرگی داشت.

سیستم عامل اندروید با تلاش‌های شبانه‌روزی برنامه‌نویسی به نام اندی رابین در شرایطی معرفی شد که کاربران تلفن‌های همراه نوکیا از خلاقیت رو به افول این شرکت ناراضی بودند و مدعی جدیدی در بازار ظهور کرده بود که تلفن‌های هوشمند جذابی به نام آیفون را عرضه می‌کرد.

در چنین وضعیت جذابی این شرکت بزرگ گوگل بود که تصمیم گرفت یک سیستم عامل متن‌باز برای تلفن‌های هوشمند عرضه کند تا سازندگان تلفن‌های هوشمند را برای جذب حداکثری مشتریان بازار هم متحد کرده باشد.

نخستین نسخه پایدار از سیستم عامل اندروید در ۳۰ آوریل ۲۰۰۹ و با نام کیک فنجانی معرفی شد. تنها چند ماه نوبت به اندروید دونات رسید و پس از آن نسخه دوم اندروید با نام نان خامه‌ای هم از راه رسید.

اندروید ۲ با بروزرسانی‌های متعدد برای مدتی طولانی در میان تلفن‌های هوشمند بازار استفاده شد و با انتشار اندروید ۳ که بیشتر برای تبلت‌ها بود، سیستم عامل متن‌باز گوگل که فرصت توسعه از سوی هر مجموعه‌ای را داشت، وارد عصر جدیدی شد. در نوامبر ۲۰۱۱ بود که گوگل از نسخه ۴ سیستم عامل اندروید با نام بستنی حصیری رونمایی کرد.

نسخه‌های بعدی اندروید به‌عنوان به‌روزرسانی‌هایی برای اندروید ۴ با نام‌های آب‌نبات ژله‌ای و کیت کت عرضه شدند و پس از نوبت به بزرگ‌ترین به‌روزرسانی تاریخ سیستم عامل آزاد گوگل رسید؛ اندروید ۵ با نام آب‌نبات چوبی در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۴ معرفی شد و این سیستم عامل را یک پله ارتقا داد.

آموزش جاوا برای اندروید که در دوران نسبتا کوتاه حضورش در بازار تلفن‌های هوشمند به رایج‌ترین سیستم عامل میان کاربران تبدیل شده بود با نسخه پنجم وارد دورانی شد که استفاده از آن را راحت‌تر از قبل می‌کرد. گوگل با اندروید ۵ تلاش کرد تا سیستم عاملش را پایدارتر از همیشه و در اختیار همه کاربران قرار دهد.

اندروید ۵ روان‌تر و سریع‌تر از همیشه بود و تصمیم داشت به به‌روزرسانی‌های متعدد سیستم عامل محبوب کاربران پایان دهد. ظاهر جدید و امکانات بیشتری که اندروید ۵ به کاربران ارائه می‌داد با اندروید ۶ توسعه بیشتری پیدا کرد؛ اندروید مارشمالو که در پنجمین روز ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ معرفی شد. در ادامه، به‌روزرسانی‌های سالانه اندروید نوبت به اندروید ۷ رسید تا در سال ۲۰۱۶ و با نام نوقا منتشر شود.

در ادامه همکاری‌های گوگل با شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی این اندروید ۸ بود که با نام اندروید اوریو عرضه شد و پیشرفت بزرگی در دنیای هوش مصنوعی تلفن‌های هوشمند رقم زد. در سال ۲۰۱۸ نوبت به اندروید ۹ رسید تا با نام پای عرضه شود.

به‌روزرسانی‌های نه‌چندان متعدد اندروید باعث شده بود که تلفن‌های هوشمند بیشتر از قبل به آخرین نسخه اندروید مجهز شوند و این نسخه پایدار در اختیار کاربران بیشتری قرار بگیرد. از سوی دیگر گوگل امیدوار بود با انتشار نسخه‌های کم‌تر اندروید موفق شود الگوهای پایدارتر این سیستم عامل را در اختیار تعداد حداکثری کاربران قرار دهد. به همین دلیل اندروید پای تنها یک نگارش داشت.

با معرفی اندروید ۱۰ دومین انقلاب بزرگ در دنیای اندروید رقم خورد. این سیستم عامل که دهمین نسخه اصلی و هفدمین نسخه کلی پلتفرم اندروید بود بدون این که نام هیچ خوراکی خاصی را به دوش بکشد، معرفی شد. گوگل در اقدامی بی‌سابقه که همه از آن شگفت‌زده شدند، نام هفدهمین نگارش اندروید را اندروید Q گذاشت و این سنت‌شکنی را با دهمین نسخه اندروید جشن گرفت.

گوگل که در ۱۰ سال ابتدایی حضور اندروید در بازار نام نگارش‌های اندروید را از نام دسر‌های معروف انتخاب می‌کرد، به‌یکباره تصمیم گرفت تا حروف‌های تکی را به جانشین نام‌های خوشمزه کند. بنابراین، اندروید ۱۱ با نام اندروید R معرفی شد.

حالا نوبت به اندروید ۱۲ یا اندروید S رسیده که زمان کوتاهی تا معرفی نسخه نهایی آن باقی مانده است. شاید جالب باشد بدانید که گوگل نام نگارش‌های اندروید را بر اساس حروف الفبا تعیین می‌کند.

آن‌چه باید درباره اندروید ۱۲ بدانید

اگرچه اندروید با اختلاف، محبوب‌ترین و بهترین سیستم عامل تلفن‌های هوشمند است، اما انتقادات بسیاری هم به آن وارد بوده که یکی از آن‌ها به‌روزرسانی‌های با تأخیر است. تلفن‌های هوشمند مبتنی بر اندروید باید از سوی شرکت سازنده خود به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را دریافت کنند و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها از ارائه به‌روزرسانی‌های متعدد خودداری می‌کنند.

در چنین شرایطی، دریافت نسخه‌های جدیدتر اندروید برای کاربران غیر ممکن می‌شود. این احساس ناخوشایند، بزرگ‌ترین انتقادی بوده که همواره به سیستم عامل اندروید وارد شده و به همین دلیل گوگل تلاش کرده است در اندروید ۱۲ آن را برطرف کند و به نظر می‌رسد که موفق ظاهر شده باشد.

بر اساس آن‌چه از سوی منابع نزدیک به گوگل و توسعه‌دهندگان سیستم اندروید منتشر شده است، احتمالا اندروید ۱۲ به‌روزرسانی‌های متعدد برای تلفن‌های هوشمند را آسان‌تر از همیشه می‌کند.

در شرایطی که به‌روزرسانی‌ها همیشه از سوی شرکت‌های تولیدکننده منتشر می‌شد، قرار است در اندروید ۱۲ به‌روزرسانی‌های سیستمی از سوی فروشگاه رسمی گوگل نیز در دسترس باشند که به معنای آن است که این، عرضه آپدیت‌های سریع را آسان‌تر از همیشه می‌کند. اگر تلفن هوشمندی که در دست دارید، قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ ساخته شده است، احتمالا باید تجربه اندروید ۱۲ روی آن را فراموش کنید.

۱۰ ویژگی کلیدی اندروید ۱۲

در ابتدا به نظر می‌رسید که نسخه بتای اندروید ۱۲ با تأخیر طولانی منتشر شود، زیرا نسخه بتای اندروید ۱۱ هم به جای آن‌که در فوریه ۲۰۲۰ به دست توسعه‌دهندگان برسد، در نهایت در ژوئن ۲۰۲۰ عرضه شد؛ اما گوگل توانست به خوبی شرایط غیر عادی را مدیریت کند و به همین دلیل، توسعه‌دهندگان منتخب اندروید همین حالا به نسخه جدید سیستم عامل محبوب خود دسترسی دارند.

این نسخه از اندروید برای تلفن‌های هوشمند سری پیکسل (تلفن‌هایی که گوگل تولید آن‌ها را برعهده دارد) عرضه شده است. عرضه اندروید ۱۲ برای پرچمداران شرکت‌های اندرویدی نیز آغاز شده است و احتمالا گران‌ترین محصولات بازار تا پیش از پایان سال ۲۰۲۱ عرضه و اندروید جدید به‌روزرسانی می‌شود.

نوبت به مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید ۱۲ رسیده است. اگر از هواداران سیستم عامل اندروید باشید، دوست دارید که ویژگی‌های کلیدی جدیدترین نسخه این سیستم عامل را بررسی کنید. در ادامه به معرفی ۱۰ ویژگی کلیدی اندروید ۱۲ پرداخته شده است.

پوسته جدید

ظاهر و پوسته سیستم عامل اندروید در سال‌های اخیر تکراری و خسته‌کننده به نظر می‌رسید. تقریبا می‌توان ادعا کرد که این سیستم عامل از اندروید ۹ تا امروز تغییرات ظاهری زیادی نداشته و بیشتر روی قابلیت‌های نرم‌افزاری کار کرده است. با این حال اندروید ۱۲ یک به‌روزرسانی بزرگ در پوسته و ظاهر این سیستم عامل است و به نظر می‌رسد بالاخره با یک اندروید متفاوت طرف هستیم.

قابلیت شخصی‌سازی رنگ‌های رابط کاربری در اندروید ۱۲ بیشتر از قبل شده و صفحه خانگی، صفحه قبل و ویجت‌ها نیز طراحی جدیدی پیدا کرده‌اند.

دسترسی متفاوت در نوار اعلان‌ها

نوار اعلان‌ها یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم عامل اندروید است که هرگز تکراری نمی‌شود. گوگل در اندروید ۱۲ تنظیمات نوار اعلان را به شدت تغییر داده است و به همین دلیل با رابط کاربری جدیدی مواجه هستیم. طراحی آیکون‌های نوار اعلان، تغییر پیدا کرده است و حالا ظاهر جدیدی دیده می‌شود.


با این حال، یک مشکل بزرگ نیز در اندروید ۱۲ دیده می‌شود. برای دسترسی به تنظیمات وای‌فای و دیتای موبایل باید وارد یکی از آیکون‌های نوار اعلان‌ها شوید. مسأله‌ای که شاید برای بیشتر هواداران اندروید، عجیب باشد.

داشبورد حریم خصوصی

سیستم عامل اندروید در نسخه‌های ابتدایی خود چندان امن به نظر نمی‌رسید و به همین دلیل هنوز بسیاری از کاربران آیفون از رفتن به سمت تلفن‌های اندرویدی نگران هستند. با این حال، اندروید در سال‌های اخیر به یک سیستم مطمئن و امن تبدیل شده است و به همین دلیل، نمی‌توان آن را یک سیستم عامل ضعیف و نامطمئن دانست.

در اندروید ۱۲ قابلیت ویژه‌ای به نام داشبورد حریم خصوصی اضافه شده است که می‌تواند برای بسیاری از کاربران، جذاب باشد. این داشبورد، داده‌های امنیتی و اطلاعات حریم شخصی را به کاربر یادآوری می‌کند.

کنترل میکروفون و دوربین

دسترسی نرم‌افزار‌های گوناگون به میکروفون و دوربین تلفن هوشمند شما می‌تواند اندکی آزار دهنده باشد. بنابراین، گوگل در اندروید ۱۲ از قابلیت ویژه‌ای رونمایی کرده است که به کاربر کمک می‌کند تا در صورت نیاز دسترسی میکروفون و دوربین خود تلفن هوشمند خود را قطع کند.

بنابراین با کمک اندروید ۱۲ می‌توانید در شرایطی که از یک اپلیکیشن که از میکروفون و دوربین استفاده می‌کند، یاری می‌گیرید نیز دسترسی آن را محدود کنید.

ردیابی موقعیت

یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی اندروید ۱۲ را باید ردیابی موقعیت دانست. بسیاری از کاربران دوست ندارند که اپلیکیشن‌هایی که برای بررسی اطلاعات و ارائه داده به کاربر از موقعیت آنها استفاده می‌کنند، به دقیق‌ترین موقعیت آنها دسترسی داشته باشند و اطلاعات چندانی مطرح کنند.

بنابراین، اندروید ۱۲ از قابلیت ویژه‌ای رونمایی کرده است که به لطف آن می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت را به دو صورت تقریبی و دقیق، بررسی کنید.

اعلان‌های جذاب‌تر

نمایش و دسترسی به اعلان‌ها در اندروید ۱۲ به شدت پویا شده است و به همین دلیل، می‌توان این دگرگونی بزرگ را یکی از بهترین ویژگی‌های سیستم عامل اندروید ۱۲ دانست. حالا اعلان‌ها دسترسی مستقیم و جذابی برای کاربر دارند و می‌توان بررسی آن‌ها را برای کاربران احراز هویت نشده نیز محدود کرد.

اسکرین‌شات‌های بلند

نخستین‌بار در اندروید ۱۰ بود که از قابلیت ویژه‌ای رونمایی شد. اپلیکیشن‌هایی از راه رسیدند که به کاربر اجازه می‌داد تا چندین اسکرین شات را یکی کنند و در نهایت، یک اسکرین‌شات بلند ایجاد کنند که تصاویر بیشتری به نمایش می‌گذاشت و جزییات بیشتری داشت.

حالا گوگل این قابلیت جذاب را به اندروید ۱۲ آورده است و به همین دلیل، اسکرین‌شات‌های بلند حالا به یک قابلیت سیستمی، تبدیل شده‌اند.

اشتراک آسان رمز عبور وای‌فای

به اشتراک‌گذاشتن رمز عبور وای‌فای در اندروید‌های قبل از اندروید ۱۲ اندکی دشوار بود. کاربران در بسیاری از موارد گیج می‌شدند و در نهایت نمی‌توانستند آن‌چه واقعا در ذهن آنها می‌گذرد، مطرح کنند. با این حال، تغییر بسیاری در اندروید ۱۲ اعمال شده است که در نهایت، موجب اشتراک آسان رمز عبور وای‌فای می‌شود.

جستجوی راحت اطلاعات درون دستگاه

گوگل در اندروید ۱۲ از یک موتور جستجوی جذاب رونمایی کرده است که به کاربران کمک می‌کند تا همه اطلاعات درون دستگاه اندرویدی خود را بررسی کنند. این موتور جستجو، قابلیت بررسی در اپلیکیشن‌ها را نیز فراهم می‌کند. بنابراین در اندروید ۱۲ هیچ داده‌ای وجود ندارد که نگران پیدا نکردن آن باشید.

قابلیت‌های گیمینگ ویژه

اندروید در سال‌های اخیر به یک سیستم عامل مناسب برای بازی‌های ویدیویی تبدیل شده، اما اندروید ۱۲ قابلیت‌های ویژه‌ برای هواداران این بازی‌ها اضافه کرده است تا بازی‌ در آن، جذابیت بیشتری داشته باشد.
 
بالا