همه چیز درباره ی لمینت و کامپوزیت دندان

moodir

کاربر تازه وارد
تازه وارد
همه چیز درباره ی لمینت و کامپوزیت دندان
شاید ضرب المثل ژاپنیِ " انسان خنده ‌رو موفق ‌تر است." را شنیده باشید. خندیدن اهمیت بسیاری دارد. در واقع لبخند سلامت جسم و روح ما را تضمین می کند. اولین چیزی که هنگام خندیدن به نظر می آید دندان های سفید و هم ردیف است. داشتن دندان های سالم و جذاب، لبخند شما را زیباتر می کند. در دهه های اخیر تلاش جامعه ی پزشکی معطوف به افزایش سلامتی دندان ها همراه با زیبایی می باشد. لمینت و کامپوزیت از روش های ترمیم دندان می باشد.
بررسی ساختار دندان در نگاه کلی
یکی از مهم ترین اعضای بدن دندان ها هستند. خرد و تکه تکه کردن مواد غذایی، تکلم صحیح از عملکردهای دندان می باشد. در حقیقت نقش دندان بر روی سبک زندگی ما تاثیر به سزایی دارد. هر فرد بالغی به طور معمول بین 30 تا 32 دندان در فک بالا و پایین خود دارد، به معنای اینکه در هر آرواره 16 دندان وجود دارد. ساختار دندان ها به گونه ای می باشد که هر کدام با توجه به شکل و چینشی که دارند وظیفه خاصی را بر عهده می گیرند. در واقع دندان ها را مانند سازمانی تصور کنید که هر یک از افراد در آن با توجه به خصوصیاتشان، کارکرد متفاوتی دارند.
ساختار دندان
از چند منظر می توانیم ساختمان دندان ها را بررسی کنیم.

دندان دائمی و دندان شیری
دندان های دائمی از سن 6 الی 7 سالگی شروع به رشد می کند. دندان های دائمی مانند دندان عقل، در جایی که دندان شیری رشد کرده، ایجاد نمی شود. بهتر است برای سلامتی و صحت دندان کودکان از چکاپ های ماهیانه ی دندانپزشکی غافل نشویم.

دندان شیری از 6 ماهگی کودک رشد می کند. اگر دندان های شیری را ببینیم اولین دندان دائمی در پشت آن رشد می کند.

هشت دندان پیشین، چهار دندان نیش و هشت دندان آسیا در فک بالا و پایین از دندان های شیری هستند.

نوع بافت دندان ها
دندان ها از لحاظ بافت و ساختار به دو دسته ی دندان های سخت و نرم تقسیم می شوند. مغز، عاج، سمان و مینای دندان از دندان ها سخت می باشد. در مقابل لیگامن و پالپ دندان جزو دندان های نرم هستند. درباره ی هریک از آنان توضیح مختصری می دهیم.

مغز دندان: از مهم ترین بخش های درونی دندان، مغز دندان است. از تاج دندان تا انتهای پالپ دندان را مغز دندان می گویند. شایان ذکر است که در صورت عفونت دندانی، اگر عفونت به عصب یا مغز دندان برسد باعث بیماری های لثه و دهان و دندان می گردد.

عاج دندان: بیشترین بخش دندان را عاج دندان تسخیر می کند. جنس متراکم عاج دندان از آب، هفت درصد مواد معدنی و سی درصد مواد آلی می باشد.

سمان دندان: دندان به استخوان آلویل توسط سمان دندان متصل می گردد. جنس آن از استخوان است ولی به سفتی استخوان نمی باشد.

مینای دندان: مینای دندان مانند یک بادیگارد عمل می کند. او در مقابل مواد اسیدی و پلاک ها دندان را حفظ می کند. اگر مینای دندان آسیب ببیند ترمیم نخواهد شد.

لیگامن دندان: از ریشه تا استخوان نابالغ دندان را لیگامن متصل می کند. با اینکه لیگامن دندان جزء بافت نرم دندان است اما بافتی متراکم دارد.

پالپ دندان: تغذیه و ترمیم عاج دندان بر عهده ی پالپ دندان است. عصب دندان نیز جزوی از پالپ می باشد.

جایگاه قرار گرفتن دندان ها
دندان ‌های فک بالا عبارت اند از: دندان پیش ( پیش میانی، پیش کناری، نیش بالا )، دندان آسیای کوچک

(آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم) و دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل).

دندان های فک پایین عبارت اند از: دندان پیش (پیش میانی، پیش کناری، نیش پایین)، دندان آسیای کوچک (آسیای کوچک اول، آسیای کوچک دوم)، دندان آسیای بزرگ (آسیای اول، آسیای دوم، دندان عقل).

کامپوزیت از سیر تا پیاز
کامپوزیت مانند یک اثر هنری است. در واقع نوع کیفیت کامپوزیت بستگی به مهارت دست دندان پزشک دارد. امروزه بسیاری به دنبال لبخندی زیبا و جذاب هستند. کامپوزیت و لمینت از روش های اطلاح طرح لبخند است با این تفاوت که کامپوزیت زیر مجموعه ی لمینت است.

کامپوزیت از جنس رزین است و هم رنگ دندان های طبیعی است. برای اینکه به طور کامل اصطلاح کامپوزیت برای مخاطبان این مقاله شفاف شود، می توانیم بگوییم که کامپوزیت مانند پر کردن دندان است با این تفاوت که مواد به صورت خمیری روی دندان قرار می گیرد. در این روش از تراش دندان و مواردی از این قبیل استفاده نمی شود.

انواع کامپوزیت
کامپوزیت همانند لمینت انواع مختلفی دارد. کامپوزیت بسته به نوع شکل و اندازه ی دندان ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. شایان ذکر است که انتخاب هر یک از روش های کامپوزیت با توجه به نظر پزشک مزبور منوط به جنس دندان و حساسیت فرد می باشد.

کامپوزیت ماکروفیلد
اسم دیگر این کامپوزیت، درشت دانه می باشد که برای اولین بار وارد بازار و صنعت پزشکی شد. این نوع کامپوزیت از ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر ساخته شده است. از منظر مقاومت و استحکام این نوع ذرات بسیار عالی و در نوع خودشان بهترین هستند اما زیبایی کافی را ندارند. کامپوزیت ماکروفیلد دیگر طرفدار خود را ندارد و امروزه کمتر از آن استفاده می شود.

کامپوزیت میکرو فیل
کامپوزیت میکرو فیل به نام ریز دانه نیز شناخته می شود. این نوع کامپوزیت ریزدانه هایی به اندازه کمتر از ۱۰۰ نانومتر دارند. بر خلاف ماکرو فیل، جذابیت و زیبایی خاصی به دندان ها می دهد اما مقاومت و دوام ماکرو فیل را ندارد. ب عنوان مثال اگر از کامپوزیت میکرو فیل استفاده کنید ممکن است هنگام جویدن مواد غذایی سفت، دندان های فک پایین در قسمت عقب دهان شکسته شود.

کامپوزیت هیبرید
این نوع کامپوزیت مقاومت کامپوزیت ماکرو فیل را دارد اما ازهزینه ی بالایی برخوردار است. در واقع کامپوزیت هیبرید بین کامپوزیت های ماکرو فیل و میکرو فیل قرار دارد. مواد سازنده آن اعم از الیاف شیشه در یک رزین پلیمری می باشد که همین امر علت گرانی کامپوزیت هیبرید است. شایان ذکر است ک این نوع کامپوزیت بیشتر در دندان های عقب استفاده می شود.

کامپوزیت میکرو هیبرید
کامپوزیت میکرو هیبرید نوع جدیدی از کامپوزیت ها است که درجه ی بالایی از استقامت و استحکام را دارد. همراه با مقاوم بودن این کامپوزیت زیبایی دندان را نیز افزایش می دهد. ریزدانه های کامپوزیت میکرو هیبرید از 100 نانومتر تا 1 میکروکتر نیز کوچک تر می باشند.

کامپوزیت نانو هیبرید
با پیشرفت علم و فناوری، ذرات نانو با مواد سازنده ی کامپوزیت هیبرید همراه و ترکیب شده است. به این ترتیب کامپوزیت های جدیدی راهی بازار پزشکی شد. این نوع کامپوزیت استحکام کافی و لازم را دارد و زیبایی جذابی را به دندان ها می بخشد. باید توجه داشت که پزشک به درستی کامپوزیت را انجام دهد در این صورت شما از امتیازات به خصوصی بهره مند می شوید. عدم تراش دندان ها، مدت زمان کوتاه درمان و طبیعی بودن دندان ها از امتیازات آن به شمار می آیند.

کامپوزیت نانو فیلد
بهترین و آخرین نوع کامپوزیت حاضر در جامعه پزشکی، کامپوزیت نانو فیلد می باشد. نانو با قابلیت های ویژه ای که دارد می تواند بهترین ترکیب ممکن را با مواد سازنده کامپوزیت به وجود بیاورد. از نظر مقاومت و زیبایی رتبه ی اول را دارد و در اوج استحکام به سر می برد.

صفر تا صد لمینت
از دیگر روش های ترمیم دندان لمینت است. امروز لمینت طرفداران بسیاری دارد. افرادی که از لمینت استفاده می کنند بیشتر بعد زیبایی را در نظر گرفته اند. در واقع لمینت یک لایه بسیار نازک حاوی موادی خاص است که بر روی دندان ها قرار می گیرد. رنگ لمینت در دندان بستگی به سلیقه ی فرد دارد. عده ای علاقه مند هستند که لمینتشان هم رنگ دندان هایشان باشد به جهت آن که طبیعی جلوه کند. برخلاف این عده، بسیاری دوست دارند درجه سفیدی لمینت را افزایش دهند. لمینت هم اندازه و طبق دندان ها به کار برده می شود.
لمینت دندان در رشت
انواع لمینت
لمینت دندان سرامیکی
برای ظاهری جذاب و زیبا از لمینت سرامیکی استفاده می شود. لمینت سرامیکی همانطور که از اسمش پیدا است، از جنس سرامیک با کیفیت بالا می باشد. این نوع لمینت در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی طبق دندان هر فرد به صورت منحصر ساخته و تهیه می گردد. لمینت سرامیکی نور را به دندان منعکس می کند علاوه بر آن بخاطر سطح صاف و صیقلی خود کمتر دچار لکه و جرم می شوند. در حقیقت سطح شیشه ای سرامیکی لمینت به هیچ عنوان رنگ نمی گیرد. برای استفاده از لمینت سرامیکی نیاز به آماده سازی دندان ، تهیه قالب دندانی دارد و در جلسات دیگر با قرار دادن روکش های موقت و در نهایت قرار دادن روکش های دائمی روی دندان کار لمینت به اتمام می رسد.

افرادی که بین دندان هایشان بسیار فاصله است و در دندان خود تغییر رنگ و یا جرم و لکه مشاهده می کنند بهتر است از لمینت سرامیکی استفاده کنند.

باید توجه کرد که پس از چسباندن لمینت بر روی دندان فرد، تغییر رنگ و شکل آن دیگر امکان پذیر نمی باشد و در صورت شکستگی باید عوض گردد.

لمینت کامپوزیتی
اگر به دنبال ظاهری طبیعی هستید بهتر است از لمینت کامپوزیتی استفاده کنید چرا که مواد آن همرنگ دندان هستند. جنس این نوع لمینت از پلیمر است و با استفاده از اشعه لمینت را بر روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می دهند.

کامپوزیت دندان ممکن است نیاز به اصلاح مجدد داشته باشد و طول عمر کامپوزیت دندان به طور قابل توجهی کوتاه است. افرادی که بین دندان هایشان فاصله ی کمتری وجود دارد و به دنبال رفع به‌ هم ‌ریختگی‌های خفیف تا متوسط دندان هایشان هستند بهتر است از لمینت کامپوزیت استفاده کنند. تفاوت ها لمینت با کامپوزیت را در ادامه خواهید خواند.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی
  • از منظر زیبایی لمینت سرامیکی شفاف و صاف تر از لمینت کامپوزیتی است. معمولا افرادی که به دنبال ظاهری طبیعی هستند از کامپوزیت استفاده می کنند.
  • لمینت سرامیکی دوام و مقاومت بیشتری در برابر جرم نسبت به کامپوزیتی دارد.
  • اگر مشکل دندان ها خفیف ‌تر باشد از کامپوزیت بهتر است استفاده شود چرا که روشی مناسب تر و محافظه کارانه است.
  • لمینت کامپوزیت بر خلاف سرامیکی نیاز به تراشیدن دندان و قالب گیری ندارد و در مطب پزشک آماده می شود.
 
بالا