علت بواسیر در بارداری، علائم، درمان و روشهای پیشگیری

yegane@27

کاربر تازه وارد
تازه وارد
بواسیر در بارداری مشکل شایعی است که اکثر مادران را درگیر می کند. این بیماری می تواند دوران خوش بارداری به کابوس مبدل کند. هموروئید اغلب با درد شدید، خارش، سوزش و خونریزی همراه است.

بواسیر بارداری معمولاً در سه ماهه ابتدایی و یا سه ماهه انتهایی بارداری که تغییرات فیزیکی و هورمونی شدید تر است، شایع تر می باشد.

بواسیر بارداری چیست؟
هموروئید به گشاد شدن یا متورم شدن سیاهرگ های مقعد گفته میشود. این بیماری موجب میشود، زائده ای گوشتی از مقعد خارج شود و یا اطراف دریچه ی مقعدی ناحیه ای متورم و ملتهب ایجاد شود. اما همیشه هم این بیماری همراه با این علائم نیست، در برخی از موارد بیمار تنها درد یا خونریزی دارد و زائده ای وجود ندارد. علت این بیماری فشار و کشش شدید عضله ی مقعد در اثر شرایط بارداری است.


علت بواسیر در بارداری
علت بواسیر در بارداری
علت های مختلفی از تغذیه، وضعیت جسمی تا روحیه مادر در ایجاد این مشکل نقش دارند. از طرفی معمولاً مجموعه ای از عوامل باعث این آسیب میشوند. مهمترین علت های بواسیر در بارداری عبارتند از :

یبوست : بی تحرکی، رژیم غذایی فاقد فیبر و مصرف غذاهای آماده در این دوران می تواند منجر به یبوست گردد. بیماری یبوست مهمترین علت ایجاد هموروئید است. زیرا بیمار مجبور میشود، برای دفع مدفوع فشار زیادی را به این عروق وارد کند.
تغییرات هورمونی : در دوران بارداری حجم زیادی از هورمون های مختلف برای رشد جنین در بدن ترشح میشود. هورمون ها می توانند وضعیت روحی و سلامت گوارش را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع هورمون ها عامل یبوست و هموروئید هستند.
تغییرات بدن : تغییرات فیزیکی از جمله افزایش حجم رحم در بارداری می تواند فشار بسیار زیادی را به سیاهرگهای مقعد وارد کرده و موجب این بیماری شود.
افزایش حجم خون : معمولاً در بارداری حجم زیادی از خون در عروق گردش دارد. همین امر موجب گشاد شدن عروق می گردد. بیشتر مادران همزمان فشار خون بالا را نیز تجربه می کنند.
علائم
درد مقعد
سوزش و خارش
خونریزی یا مشاهده خون در مدفوع
تورم اطراف دریچه مقعد
ترشحات مخاطی
لمس زائده های گوشتی بیرون زده از مقعد (پرولاپس)
این علائم ممکن است با شدت های متفاوتی ظاهر شوند. در ضمن امکان بروز آنها پس از زایمان نیز وجود دارد. زیرا زایمان طبیعی سخت نیز می تواند از علت های بواسیر در بارداری باشد.
برای درمان به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
برای درمان این بیماری می بایست با شروع اولین علائم به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر دچار خونریزی یا خون در مدفوع هستید به صورت اورژانسی با پزشک مشورت کنید. برای تشخیص این بیماری میتوانید از پزشک عمومی و یا حتی زنان کمک بگیرید. در مرحله بعد پزشک زنان بیمار را برای درمان به متخصص جراح ارجاع می دهد.
درمان هموروئید در بارداری
برای درمان این بیماری روشهای مختلف وجود دارد که در ادامه مفصلاً به بررسی هر یک از انها میپردازیم. از روش هایی که برای هموروئید بارداری توصیه میشود، به ترتیب اولویت میتوانیم به این موارد اشاره کنیم :

درمان هموروئید با لیزر
بهترین راهکار قطعی برای رهایی و درمان هموروئید بارداری، لیزر است. لیزر بواسیر سرپایی، بدون درد و خونریزی و در یک جلسه نیم ساعته انجام میشود. یکی از ویژگی های لیزر این است که برخلاف جراحی سنتی هیچ زیان و عوارضی برای مادر و جنین ندارد. لیزر در کلینیک به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام میشود.
درمان خانگی بواسیر در بارداری
درمان هموروئید در بارداری
بعضی از روشهای خانگی بواسیر در بارداری عبارتند از :

مصرف فیبر : دریافت فیبر کافی می تواند با نرم کردن مدفوع و افزایش حجم آن از یبوست جلوگیری کند. هر فرد به طور متوسط به 30 الی 35 گرم فیبر در طول روز نیاز دارد. از غذاهای سرشار از فیبر می توانیم به انواع سبزیجات، میوه ها و حبوبات اشاره کنیم.
نوشیدن آب : دریافت آب به میزان کافی می تواند از سفت شدن مدفوع جلوگیری کند. نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز الزامی است.
ورزش : تحرک و ورزش می تواند حرکات روده را افزایش دهد و در جلوگیری از یبوست موثر است. بهتر است از ورزش های سبک مثل پیاده روی کمک بگیرید و حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید.
کمپرس یخ : سرما می تواند در کاهش درد بواسیر موثر باشد. برای این منظور می توانید از کمپرس های سرد آماده استفاده کنید و یا چند تکه یخ را در پلاستیک قرار داده و به آن حوله بپیچید.
حمام سیتز : استفاده از حمام سیتز یا نشیمن می تواند درد را کاهش دهد. برای این منظور یک لگن را از آب گرم پر کرده و در آن 20 دقیقه بنشینید.
بواسیر در بارداری /کلینیک عابدیان
 
بالا