travel_man

عضو سایت
تازه وارد
کسانی که خرید بلیط هواپیما را انجام می دهند، به خوبی بر این امر واقفند که سفرهای هوایی با تشریفات همراه است. در سفرهای زمینی و جاده ای کمتر این تشریفات را ملاحظه خواهید کرد. به همین منظور در این مطلب به کسانی که برای اولین بار با هواپیما سفر می کنند، کمک خواهیم کرد تا از این تشریفات و دل نگرانی های قبل از پرواز به دور باشند.

زمان ورود به فرودگاه

اگر بلیط هواپیما خارجی تهیه کرده اید، باید سه ساعت قبل از در سفرهای خارجی در فرودگاه حضور داشته باشید. در سفرهای خارجی این تایم تا 90 دقیقه یا به قول ما ایرانی ها یک ساعت و نیم کاهش می یابد. پروازهای داخلی تشریفات کمتری نسبت به پروازهای خارجی دارند. هنگام وارد شدن به فرودگاه برای انتخاب درها دچار تردید و استرس نشوید، تمامی درها به یک سالن ختم می شود. به محض ورود به صف های طویل بلند بالایی بر خواهید خورد. ضعف ها را رد کرده و از همراه آنتوان برای انجام کارهای مربوطه خداحافظی کنید. در این مرحله باید چمدان‌ها را از دستگاه چک امنیتی بگذرانید و خود نیز از گیت بازرسی عبور کنید.

"در فرودگاه‌ها به معابر ویژه‌ای که برای عبور و مرور مسافران و کادر پرواز و خدمه هواپیما از پایانه های مسافربری به داخل هواپیما و بالعکس تعبیه شده دروازه پرواز یا گیت پرواز (Flight Gate) گفته می‌شود. اصلی‌ترین کاربری این معابر کنترل بلیت و بار مسافران و امنیت پرواز است." (منبع)

مرحله چک‌این یا گرفتن کارت پرواز

پس از وارد شدن به اولین سالن که در آن باجه ها یا به نوعی گیت های مختلف قرار دارند، باجه مربوط به خود را پیدا کرده و در صف منتظر می شوید تا نوبتتان شود. گیت ها هر کدام متعلق به یکی از شرکت ‌های هواپیمایی می باشد. از روی تابلوی اعلانات می‌توانید شماره گیت خود را پیدا نمایید. اگر با بلیط هواپیما آشنایی نداشته و توانایی پیدا کردن گیت مربوطه را ندارید، در طرفین سالن اطلاعات قرار دارد از آنها سوال کنید. بعد از این که کارمندان بلیط، پاسپورت و مشخصات شما را مورد بررسی قرار دادند، در صورت درستی کارت پرواز شما صادر می شود.. بسیاری از شرکت های هواپیمایی پرینت بلیط را شما نمی‌خواهند و در سیستم مشخصات تمامی مسافران را دارند.

تحویل بار

نگران تحویل بار خود نباشید. چمدان ها و باورهایتان را هم در همین مرحله تحویل خواهید داد. بارها در این مرحله وزن کشی شده و به قسمت بار منتقل خواهد شد. اگر اضافه بار دارید، حتما باید جریمه مورد نظر را پرداخت نموده و بعد به پرواز خود بپردازید.

چک پاسپورت

پس از گرفتن کارت پرواز و تحویل بار اگر عوارض خروج از کشور را پرداخت نکرده اید، می توانید با در دست داشتن قبض آن را پرداخت نمایید.

توجه کنید

دو گیت برای اتباع خارجی در این قسمت قرار دارد، در صورت خلوت بودن وارد آن صف نشوید. در صورت اشتباه ایستادن باید به ته صف بروید و بازه زمانی زیادی را اتلاف کنید. ماموران چک پاسپورت، قبض عوارض خروج کشور را از شما می گیرند و پاسپورت شما را بررسی می‌کنند. اگر مشکل خروج از کشور نداشته باشید مهر خروج را روی پاسپورتتان خواهد زد و شما را به سالن انتظار راهنمایی می کنند.

سالن انتظار

هر انتظاری بد نیست! در این مرحله باید منتظر باشید تا بلندگوی فرودگاه نام پرواز شما را صدا بزند و وارد گیت خروج شوید. در هنگام انتظار سعی کنید، نزدیک ترین صندلی به گیت خروج را انتخاب نمایید تا زمان کمتری تلف شود. برای پیدا کردن گیت می توانید از تابلوهای اعلانات استفاده کنید.

با خیالی راحت سوار هواپیما شوید

پس از انجام کارهای مربوطه دیگر خبری از انتظار نیست. حال می تواید به تونل هواپیما بروید و بعد از آن در جای مخصوص خود بنشینید.

خرید بلیط هواپیما

تمامی مراحل سوار شدن به هواپیما را بیان کردیم اما از شرح ابتدایی ترین مرحله آن یعنی خرید بلیط هواپیما چیزی نگفتیم. اگر مایلید تا رزرو بلیط هواپیما را انجام دهید، تیک بان به عنوان سایت معتبر خرید بلیط هواپیما بهترین گزینه در پیش روی شماست.

سایت تیک بان یکی از وب سایت های معتبر فروش بلیط قطار، بلیط هواپیما و بلیط اتوبوس به تمامی مقاصد گردشگری بلیط ارزان قیمت ارائه می دهد. با خرید اینترنتی بلیط قطار، بلیط اتوبوس و بلیط هواپیما تیک بان ضمن خریدی آسان و ارزان از پشتیبانی تیم تمام وقت و حرفه ای نیز برخوردار می شوید. برای خرید بلیط هواپیما خود کافی است، کلمه تیک بان یا عبارت tikban را جستجو نمایید.

اگر قطار را برای سفر انتخاب کرده اید باید به این امر واقف باشید که بلیط این وسیله نقلیه را از سایت یا مکانی معتبر خریداری کنید. سایت تیک بان، علی بابا، مستر بلیط و قاصدک جز معتبرترین سایت های ارائه کننده بلیط قطار در کشور عزیز ایران هستند. منبع: خاورستان
 
بالا