travel_man

عضو سایت
تازه وارد
دلیل سفر هرچه باشد، انتخاب قطار به عنوان وسیله نقلیه شیرینی آن را چندین برابر خواهد کرد.

خرید بلیط قطار از لحاظ امنیت و کارایی رتبه اول در بین وسایل نقلیه را به خود اختصاص داده است. دلیل سفر هرچه باشد، انتخاب قطار به عنوان وسیله نقلیه شیرینی آن را چندین برابر خواهد کرد. تیک بان یکی از وب سایت های معتبر گردشگری برای آشنایی بیشتر مسافران با این وسیله نقلیه در ادامه، مطالب مفیدی را بیان می کند.
رتبه اول در امنیت و کارایی

ثانیه به ثانیه افراد در جای جای جهان به مسافرت می روند. این سفر می تواند بیرونی یا درونی باشد. در سفرهای درونی مستلزم به انتخاب وسیله نقلیه نیست و یک امر کاملا درونی است. اما در سفرهای بیرونی، شهر به شهر و یا کشور به کشور، مسافران مستلزم انتخاب یک وسیله نقلیه مناسب برای سفر هستند. دلایل سفر می تواند گوناگون باشد. شما چه نوع سفری را در ذهن می پرورانید، تحصیلی، تفریحی یا کاری؟ شاید هم برای شرکت در کنفرانس ها و یا کنسرت ها برنامه ریزی کرده اید؟ دلیل سفر هر چه باشد، به وسیله نقلیه مناسب احتیاج دارد. اتوبوس، قطار، هواپیما، کشتی و ماشین شخصی وسایل نقلیه ای هستند که مسافران به کمک آنها به مسافرت خواهند پرداخت. این انتخاب بسته به سلیقه، هزینه، امنیت، امکانات مورد نیاز و وقت در انسان ها مختلف است. یکی از وسایل نقلیه ای که تمامی ویژگی های بیان شده را به صورت یکجا دارا میباشد، قطار می باشد. خرید بلیط قطار از لحاظ امنیت و کارایی رتبه اول را در بین وسایل نقلیه به خود اختصاص داده است.

دلایل انتخاب قطار چیست؟
در ابتدای مطلب به چند مزیت سفر با قطار خواهیم پرداخت. تا دلایل انتخاب این وسیله نقلیه را بازگو نماییم. علاوه بر مزیت هایی که در بالا بیان شد، قطار مزایایی همچون قیمت بلیط ارزان قطار، دوستی با محیط زیست، رزرو غذا برای سفر، حفظ حریم خصوصی با دربست کردن کوپه و حمل ماشین شخصی را با خود به همراه دارد. برای اطلاعات بیشتر به مطلب”چند مزیت انتخاب سفر بر روی ریل ها” مراجعه کنید.
گونه های متفاوت قطارهای ایرانی
در ابتدای امر قطارهای مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای انتخاب قطار ابتدا باید به نوع کاربری آن توجه داشته باشید. قطارها از لحاظ کاربری به دو دسته مسافربری و باری تقسیم بندی می شوند. قطارهای باری همانطور که از نامشان پیداست مخصوص باربری هستند و فقط در یک دسته که همان قطارهای باری است، تقسیم بندی می شوند.
قطارهای مسافربری
قطارهای مسافربری برعکس قطارهای باری انواع مختلفی دارند که باید در هنگام خرید بلیط قطار با آنها آشنایی داشته باشید. هر چه میزان اشراف شما بر این امر بیشتر باشد، هنگام رزرو بلیط قطار گزینه مناسب تری را انتخاب می نمایید. قطارهای مسافربری به دسته هایی چون معمولی، اتوبوسی، سالنی، لوکس، زندگی و غیره تقسیم بندی می شوند. هر یک از قطارهای نام برده با توجه به شرکت های حمل و نقل ریلی، خدمات متفاوتی را ارائه خواهند داد. از جمله شرکت های بارز حمل و نقل ریلی می توان به رجا، فدک و سفیر اشاره کرد.
قطار رجا
قطار رجا
بزرگترین و قدیمی ترین شرکت حمل و نقل ریلی در ایران است که بیش از ۶۵ درصد از خدمات سیستم ریلی ایران را تحت پوشش قرار می دهد. قیمت بلیط قطار در شرکت های نامبرده با توجه به امکاناتی که در اختیار متقاضیان خود قرار می دهند، متفاوت خواهد بود. شرکت های نامبرده و سایر شرکت های حمل و نقل ریلی که وظیفه خدمت رسانی به مهمانان خود دارند برای تقسیم بندی امکانات خود قطارها را به ۴ دسته لوکس، درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرده اند. در این تقسیم بندی هر چه امکانات بیشتر باشد، قیمت بلیط قطار بیشتر خواهد بود.
اولین قطار در جهان
شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین قطار در سده ۱۵۰۰ میلادی ساخته شده است. قطارهای اولیه به ماشین های دودی معروف بودند و خدمات بسیار پایینی را به متقاضیان خود ارائه می کردند. قطار در سده ۱۵۰۰ میلادی ابتدا برای جا به جایی بار ساخته شد و بعدها انتقال انسان به آن اضافه گردید. بعد از گذشت چندین سال همانطور که گفته شد، قطارها به دو دسته باربری و مسافربری تقسیم بندی شدند.
اولین قطار در ایران
از زمان اولین قطار در ایران تا به امروز روزگار بسیار زیادی می گذرد. اولین قطار در ایران در سال ۱۲۶۱ توسط یک مهندس فرانسوی به نام مسیو بواتال ساخته شد و در مسیر تهران به شهر ریلی شروع به کار گرفته شد.


“در سال ۱۲۶۱ خورشیدی (۱۸۸۲ میلادی) و ۱۲۶۱ شمسی خط تراموایی میان تهران و شاه عبدالعظیم به طول ۸۷۰۰ متر کشیده شد. عرض این راه‌آهن یک متر بود و مسیو بواتال فرانسوی آن را اجرا کرد و سپس به یک بلژیکی واگذار شد. در سال ۱۲۶۵ خورشیدی (۱۸۸۶ میلادی) خط راه‌آهن محمودآباد (سواحل جنوبی دریای کاسپین) به آمل احداث شد که اگرچه در نظر بود تا تهران ادامه یابد، ولی با کارشکنی‌های پیمانکارهای بلژیکی به شکست انجامید و خطوط آن برچیده و برای احداث تلگراف استفاده شد.” (منبع)
خرید بلیط قطار از گذشته تا به امروز
بلیط قطار
در گذشته به صورت حضوری فروخته می شد. این نوع فروش سختی های بسیار زیادی را در بر داشت. اما امروزه با روی کار آمدن اینترنت دیگر خبری از سختی های خرید حضوری بلیط قطار نیست. امروزه سایت های فراوانی در این زمینه فعالیت می کنند، که یکی از آنها سایت تیک بان است. تیک بان علاوه بر اطلاعات جامع یکی از معتبر ترین و ایمن ترین سایت های فروش بلیط قطار به شمار می رود. تیک بان، مستر بلیط، قاصدک و علی بابا جز معتبرترین سایت های ارائه کننده بلیط قطار در کشور هستند. شما می توانید با جستجو کلمه تیک بان یا عبارت tikban به این سایت خرید بلیط قطار مراجعه کرده و بلیط خود را در کسری از دقیقه فراهم کنید. منبع: ساوالان خبر
 
بالا