آموزش تغییر DNS در اندروید

alireza.sami

کاربر تازه وارد
تازه وارد
اگر قصد دارید با تغییر DNS اتصال اینترنتی خود در گوشی‌های اندروید آشنا شوید و از این طریق محدودیت‌های تحریمی و مشکلات حریم‌ خصوصی را برطرف کنید، با آموزش تغییر DNS در اندروید همراه ما شوید تا متخصص اندروید شوید.

به‌طور‌خلاصه، DNS مانند دفترچه‌تلفنی اینترنتی است که IP سرورها را به نام‌ دامنه‌ی آن‌ها متصل می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، سیستم نام دامنه یا DNS سرویسی است که معمولاً هزینه‌ای ندارد و به کاربر امکان تایپ نام دلخواه در مرورگر وب برای بارگذاری صفحه‌ی وب مدنظر را می‌دهد.


آموزش تغییر DNS در اندروید به‌طو‌رمستقیم (اندروید ۹ و جدیدتر)
ابتدا باید آدرس DNS شخصی مدنظرتان را دریافت و آن را جایی ذخیره کنید. سرویس‌دهندگان متعددی سرویس DNS اختصاصی ارائه می‌کنند که می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت، از یکی از آن‌ها استفاده کنید.

در مرحله‌ی بعد، وارد تنظیمات گوشی اندرویدی خود شوید.
عبارت Private DNS را جست‌وجو و گزینه‌ی به‌نمایش‌درآمده را باز کنید.
گزینه‌ی Private DNS provider hostname را انتخاب کنید.
آدرس سرویس DNS خود را در کادر بازشده وارد و دکمه‌ی Save را لمس کنید.
اکنون، DNS شما تغییر کرده است.
توجه کنید که در این روش، اندروید فقط آدرس‌های TLS (مثل example.elecomco.com) را قبول می‌کند؛ بنابراین، اگر سرویس‌دهنده‌ی شما DNS اختصاصی را فقط به‌شکل آدرس IP یا مجموعه‌ای از اعداد ارائه می‌کند، امکان استفاده از آن وجود ندارد و باید از روش بعدی کمک بگیرید.

آموزش تغییر DNS در اندروید به‌طور‌مستقیم (اندروید ۸ و قدیمی‌تر)
یکی دیگر از روش‌های تغییر DNS در اندروید، تعریف DNS اختصاصی برای هر اتصال وای‌فای به‌طور‌جداگانه است که در اندروید ۹ و جدیدتر نیز امکان آن وجود دارد؛ ولی در نسخه‌های پیشین اندروید، تنها راه تغییر DNS است. همچنین، اگر DNS شما به‌شکل عددی یا IP است، می‌توانید از این روش در تمام نسخه‌های اندروید بهره بگیرید. برای این منظور، مراحل زیر را طی کنید:

وارد تنظیمات یا Settings گوشی شوید.
وارد بخش Network & Internet یا در بعضی گوشی‌ها بخش WIFI شوید.
اتصال وای‌‌فای مدنظرتان را چند ثانیه لمس کنید و نگه دارید و از منو بازشده گزینه‌ی Modify network را انتخاب کنید.
ممکن است نحوه‌ی بازکردن اتصال در گوشی‌های مختلف اندکی متفاوت باشد که با کمی تلاش می‌توانید روش آن را پیدا کنید.

در کادر بازشده، گزینه‌ی Advanced options را لمس کنید.
گزینه‌ی IP Settings را بیابید و باز کنید.
اکنون، آدرس‌های IP سرویس DNS خود را در بخش‌های DNS1 و DNS2 وارد و دکمه‌ی Save را لمس کنید.
حالا باید DNS اختصاصی شما تنظیم شده باشد.
گفتنی است برای استفاده از این روش، باید آدرس IP گوشی و آدرس ورودی مودم خود را به‌طور‌دستی تنظیم کنید که ممکن است برای بعضی کاربران مشکل باشد. اگر به این کار تمایلی ندارید، بهتر است از اپلیکیشن‌های جانبی استفاده کنید که در‌ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم. همچنین، باید بدانید که اندروید اجازه‌ی تغییر DNS در اتصال اینترنت همراه را نمی‌دهد.
 
بالا