MySql چیست؟ تاریخچه ی MySQL و مراحل تکامل آن

Mohammad Abdollahi

کاربر تازه وارد
تازه وارد
MySql چیست؟ تاریخچه ی MySQL و مراحل تکامل آن

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه*ای (RDBMS) است که امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی داده*ها را فراهم می*کند.

سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده*ها را می*دهد و دسترسی افراد معتبر به داده*ها را تسریع می*کند. بنابراین MySQL یک سرور چند کاربره و چند ریسمانه است. اگرچه تاریخچه پیدایش MySQL به سال1979 بر می*گردد اما عرضه عمومی آن از سال 1996 آغاز شده است.

این سیستم مدیریتی پایگاه داده، رایج ترین پایگاه داده کد باز (open Source) محسوب می*شود.هدف از ایجاد MySQL


نسخه*های اولیه MySQL را به هیچ عنوان نمی*توان با نسخه*های جدید آن مقایسه* نمود. نسخه*های قدیمی به*دلیل ماهیت عمومی سیستم عاملی که برای آن درنظر گرفته شده بودند (یعنی یونیکس و لینوکس*های اولیه) دارای واسط کاربر چندان جالبی نبودند و تمام فرامین مربوط به طراحی و مدیریت بانک اطلاعاتی در آن*ها از طریق دستورات خط فرمان انجام می*گرفت.

اما به*تدریج و با پیدایش محیط*های گرافیکی توانمند و زیبا برای لینوکس، **MySQL نیز همانند سایر نرم*افزار*های اپن*سورس تحت لینوکس مراحل تکامل و بهینه شدن هسته و ابزارهای جانبی خود را پیمود تا به جایی رسید که اکنون به عنوان یکی از سریع*ترین، کاراترین و مقرون به صرفه*ترین برنامه*های بانک اطلاعاتی جهان شناخته می*شود.


غیر از توانمندی*های مربوط به واسط کاربر و امکانات جانبی، در نسخه*های جدید MySQL سعی شده*است نقاط ضعف همیشگی این موتور بانک اطلاعاتی، یعنی نبود سه عنصر مهمِ دید *(View)، روال*های ذخیره شده و تریگرها، تا حدود زیادی رفع شود و اکنون دیگر MySQL به دلیل نداشتن این سه عنصر مهم، در رقابت با سایر بانک*های اطلاعاتی مورد سرزنش و بی*مهری برنامه*نویسان و مدیران بانک*های اطلاعاتی قرار نمی*گیرد.

تاریخچه و مراحل تکامل MySQL

به*طورکلی وقتی به تاریخچه و مراحل تکامل MySQL می*نگریم، سه ویژگی آن، یعنی قابلیت اطمینان، کارایی مناسب و آسانی استفاده را از نکات مورد توجه سازندگان آن در تولید این اثر می*یابیم.

قابلیت اطمینان، از این جهت که یک بانک اطلاعاتی اپن*سورس و با حمایت یک شبکه توانمند و در همه*جا حاضری به نام MySQL Network در هرلحظه آماده ارائه خدمت به استفاده کنندگان آن و پشتیبانی از آن*ها است و به راحتی می*تواند دربسیاری از کاربردهای تجاری جایگزینی مناسب برای همتایان گرانقیمت خود باشد.

کارایی مناسب، از این لحاظ که با ارائه نسخه*های متعدد تحت سیستم عامل*های مختلف و تحت معماری*های سخت افزاری گوناگون قادر است تا هم در کاربردهای مبتنی برتعداد فرایندهای فراوان *(OLTP) و هم در کاربردهای دارای پردازش*ها و محاسبات سنگین (OLAP) مورد استفاده قرار گیرد.

آسانی استفاده هم از این*جهت است که کلیه مراحل استفاده از آن، از دستیابی به فایل*های مخصوص نصب که به*طور رایگان قابل دریافت است و هم از این بابت که مراحل نصب و پیکربندی که حداکثر در ده دقیقه در سیستم*عامل*های مختلف صورت می*گیرد. همچنین در زمان بهره*برداری به شیوه*ای بسیار آسان و گویا، ابزارهای خود را در اختیار توسعه**دهندگان و مدیران سیستم قرار می*دهد.
 
بالا