css یک زبان طراحی سایت

daredu

کاربر تازه وارد
تازه وارد
CSS یکی از زبان ها برای تولید و ساخت یک وبسایت می باشد. عبارت CSS که در زمینه ی طراحی سایت بسیار آن را شنیده اید، مختصر شده از سه کلمه cascading style sheets به معنی برگه های آبشاری می باشد. در این آموزش CSS، مختصری در مورد این زبان صحبت خواهیم کرد.
آبشاری بودن برگه های CSS به این معنی می باشد که استایل، کلاس ها یا هر چیز دیگر که در یک برگه داده شود روی عناصر فرزند (Children) این برگه ها هم تاثیر می گذارد. به تعبیری دیگر CSS برای ارائه ی زیباتر و قابل فهم تر یک سند بکار برده شود.

اگر بخواهیم در یک جمله این زبان را معرفی کنیم می توانیم بگوییم که CSS آمده است تا صفحات وب ما را زیباتر کند و برای این موضوع نیاز به کمک HTML هم دارد. هدف CSS جداسازی طراحی بدنه یک فایل HTML از شیوه نمایش آن فایل HTML می باشد.

با CSS می توان تعیین کرد که هر تگ در زبان HTML به چه شکلی نمایش داده شود. به عنوان مثال می توان رنگ، اندازه و نوع فونت متن را به صورت دلخواه خود دربیاورید .
مثال دیگر اینکه شما یک ساختمان را تصور کنید که می خواهند آن را بسازند. در مرحله اول اسکلت آن ساختمان را می سازند (HTML) و در مرحله دوم به سراغ زیباسازی و رسیدگی به ریز موضوعات برای طراحی چشم نواز می روند (CSS). کار HTML و CSS هم دقیقا همانند ساختمان سازی می باشد. ما برای طراحی کامل سایت اول با HTML اسکلت سایت را می سازیم و برای کامل کردن سایت جهت زیباسازی و چشم نواز کردن سایت از CSS استفاده می کنیم.

روش های اجرای فایل های CSS به چه صورتی می باشد؟
فایل های CSS برای اجرا شدن نیاز به ابزار خاصی ندارند. شما برای اجرای فایل های CSS فقط به یک مرورگر نیاز دارید. همه ی مرورگر ها از کدهای CSS پشتیبانی می کنند.

چرا CSS یک زبان برنامه نویسی نیست؟
CSS هرگز نمی تواند یک زبان برنامه نویسی باشد زیرا اصلا ویژگی های یک زبان برنامه نویسی مانند: متغییر ها، توابع، شرط ها، حلقه ها و … را ندارد. پس کاملا اشتباه است اگر CSS را یک زبان برنامه نویسی بدانیم. می توانیم درباره ی CSS بگوییم که ابزاری است که با استفاده از آن می توانیم تگ های HTML خود را زیبا و صفحات وب چشم نوازی را طراحی کنیم.

رابطه HTML و CSS چیست؟
در واقع HTML و CSS هیچکدام به تنهایی مزیت خاصی ندارند. با HTML به تنهایی نمی توانید صفحات وب حرفه ای و چشم نواز طراحی کنید و CSS هم به تنهایی کاربردی نمی تواند داشته باشد. HTML و CSS در کنار هم هستند که می توانند صفحات وب را چشم نواز و به زیبایی طراحی کنند.
 
بالا