کاربرد پروژکتور ال ای دی

sida

کاربر تازه وارد
تازه وارد
پروژکتور روشنایی LED یک دیود نوری است که برای ایجاد نور یکنواخت و شفاف به منبع تغذیه مناسب وصل است. می توان گفت پروژکتور ال ای دی یک لامپ با قدرت بالا و نور بسیار زیاد می‌ باشد که برای روشن نمودن محوطه و فضاهای وسیع استفاده می‌ گردد.

انواع پروژکتور ال ای دی:
پروژکتور SMD:
SMD مخفف عبارت Surface Mounted Device است. قطعات الکترونیکی بسیار ریزی که در اکثر دستگاه‌ های الکترونیکی امروزی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، در این مدل پروژکتور ال ای دی نیز وجود دارند. در پروژکتورهای SMD، تعداد بسیار زیادی LED جدا از هم با بسته‌ بندی SMD در کنار یکدیگر قرار دارند.
پروژکتور COB:
COB مخفف عبارت Chips ON board می‌ باشد. در این مدل از پروژکتور LED یک چیپ بکار رفته است و تمام نور را بر یک منطقه‌ کوچک متمرکز می‌ کنند. برای زاویه‌ نور کم و تمرکز نوری روی یک منطقه از COB به همراه لنز استفاده می‌ شود.
پروژکتور POWER:
نور خروجی این مدل پروژکتور LED، از مجموع چند پاور ال ای دی ایجاد می‌ شود و به رنگ سفید یخی در بازار موجود می‌ باشد.

کاربرد پروژکتور ال ای دی:
پروژکتور ‌ال‌ ای‌ دی برای ایجاد روشنایی در اماکن وسیع کاربرد دارد. برای روشن نمودن فضاهای بزرگ و بخش‌ های مختلف که مساحت زیادی دارند از پروژکتور ال ای دی استفاده می‌ شود. این مدل پروژکتور در مقایسه با مدل‌ های قبلی مصرف برق و صدا و گرمای کمتری دارد. از پروژکتور ال ای دی می‌توان در موارد زیر بهره برد:
کارخانه‌ ها
سالن‌ های سینما، تئاتر، کنسرت
استادیوم فوتبال و اماکن ورزشی
انبارها
محوطه پارک‌ ها و فضاهای عمومی شهری
حیاط مدارس و دانشگاه‌ ها
ویلاها و باغ‌ ها
تابلوهای تبلیغاتی و بیلبوردها

مزایای پروژکتور ال ای دی:
استفاده از پروژکتور LED مزایایی را به همراه دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم:
طول عمر بالا
مصرف برق کم
تولید گرمای کم و عدم نیاز به خنک شدن
کیفیت و شدت نور بالا
روشن و خاموش شدن آنی
بدون صدا و وزوز
عدم استفاده از مواد و گازهای سمی
عدم خطر انتشار اشعه‌ ماورای بنفش

نکات خرید پروژکتور ال ای دی:
اگر قصد خرید این پروژکتور را دارید باید به یک سری نکات توجه فرمایید تا مناسب‌ ترین مدل را خریداری نمایید. این نکات عبارتند از:

واحد ip پروژکتور
واحد ip میزان مقاومت پروژکتور را در برابر باران، رطوبت و گرد و غبار نشان می‌ دهد. با توجه به محیطی که می‌ خواهید از پروژکتور ال ای دی استفاده نمایید، باید مدلی با ip مناسب را انتخاب کنید. پروژکتورهای دارای IP65 به خوبی در مقابل گرد و غبار و بارش باران مقاوم هستند. اگر مکانی که پروژکتور استفاده می‌ شود در معرض باران‌ های شدید و مداوم می‌ باشد، بهتر است از پروژکتورهای دارای IP66 استفاده گردد.

میزان روشنایی و شدت نور پروژکتور
معیار خرید پروژکتور یا لامپ در گذشته، توان مصرفی بود. اما امروزه برای خرید پروژکتور باید به شدت نور آن توجه نمود. میزان روشنایی پروژکتور ال ای دی را با واحد لومن اندازه می‌ گیرند. هرچقدر لومن آن بیشتر باشد، به این معنی است که روشنایی بیشتری تولید می‌ کند. لذا در هنگام خرید حتما به میزان لومن و روشنایی پروژکتور دقت داشته باشید.

رنگ نور پروژکتور
پروژکتورهای ال ای دی در رنگ‌ های متنوعی مانند سفید (مهتابی)، آفتابی، قرمز، آبی، سبز و… تولید می‌ شوند. به جز رنگ‌ های پرکاربرد سفید و آفتابی، مابقی رنگ‌ ها جنبه تزیینی دارند. شما باید با توجه محیط مورد نظر خود برای استفاده از پروژکتور، مناسب‌ ترین رنگ را انتخاب نمایید.

لنز پروژکتور
پروژکتورهای لنزدار، از نظر ساختاری با پروژکتورهای بدون لنز مشابه هستند ولی روی ال‌ ای ‌دی آنها، یک حالت محدب برای کانونی کردن نور و همچنین کم کردن زاویه‌ انتشار آن، ایجاد شده است. به منظور نورپردازی در مسافت‌ های دور و مواردی که پروژکتور از محل روشنایی فاصله دارد، از پروژکتورهای لنزدار بهره می‌ گیرند. لنزها با زاویه‌ های مختلف نظیر ۱۲۰، ۹۰، ۶۰ ، ۳۰ ، ۱۵ و ۵ درجه می‌ توانند میزان پرتاب نور را تنظیم نمایند.

استانداردهای روشنایی پروژکتور
استانداردهای روشنایی با توجه به محیط‌ های مختلف متفاوت است. مثلاً زمین فوتبال یک استاندارد روشنایی مشخص دارد. همچنین استاندارد روشنایی یک سالن تولید مواد غذایی، سالن تئاتر و… همگی یک عدد تعیین شده هستند. لذا در هنگام خرید پروژکتور حتماً به عدد روشنایی پروژکتور که بر روی جدول مشخصات آن درج شده توجه کنید. با استفاده استانداردهای موجود می‌ توانید به آسانی پروژکتور مد نظرتان را انتخاب نمایید.
 
بالا