موارد استفاده سیترات سدیم

zoshi

کاربر تازه وارد
تازه وارد
– تری سدیم سیترات (سیترات سدیم) یک ماده پر مصرف در تولید پنیر پیتزا می باشد. از این ماده به عنوان عامل کشسانی در پنیر پیتزا استفاده می شود، همچنین از تری سدیم سیترات بعنوان ‏تنظیم کننده‎ PH ‎نیز استفاده می گردد.
– از سیترات سدیم در پزشکی به عنوان عامل ضد انعقاد خون به کار می رود و از خصلت اسیدی خون می کاهد‎ و همچنین در جدا سازی پلاسما از خون کامل نیز کاربرد دارد.‎
– از سیترات سدیم در داروسازی به عنوان عامل ضد لخته شدن خون و داروهای خلط استفاده می شود و همچنین از دلمه شدن شیر در معده کودکان جلوگیری می نماید‎.‎
– ‎در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی به عنوان ماده افزودنی در غذاها برای طعم دار کردن و یا به عنوان ‏نگهدارنده‎ و طعم دهنده در نوشابه های غیر الکلی و انواع آبمیوه ها و نوشابه های انرژی زا‎ مورد استفاده قرار می گیرد.
– سیترات سدیم به عنوان باز مزدوج اسید ضعیف و همچنین عامل بافرکننده برای تنظیم ‏اسیدیته و مقاومت در برابر تغییرات‎ PH ‎به محلول ها افزوده می شود. برای مثال سدیم سیترات به منظور ‏کنترل اسیدیته در دسرهای ژلاتینی نیز به کار می رود.
– ‎از آنجا که مواد خام اولیه برای تهیه سدیم سیترات کاملا امن و قابل اعتماد است، آسیب به ‏سلامت انسان نمی رساند .

کاربرد‌های تری‌ سدیم سیترات
از سیترات سدیم در موارد مختلفی می توان استفاده نمود که چند مورد از آن را در زیر شرح می دهیم:

تری‌ سدیم سیترات در مواد غذایی:
سیترات سدیم عمدتاً به عنوان یک افزودنی غذایی، طعم دهنده یا نگهدارنده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
این ماده شیمیایی به عنوان یک ماده سازنده در Bratwurst (نوعی کالباس آلمانی) متداول است. همچنین در مخلوط نوشیدنی های تجاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد و باعث ایجاد طعم ترش می‌شود. از جمله در مخلوط ژلاتین، بستنی، ماست، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیرهای فرآوری شده، نوشابه های گازدار و شراب نیز وجود دارد. سیترات سدیم در ساخت پنیر می تواند به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار گیرد.

سیترات سدیم بعنوان نمک امولسیون کننده:
در تولید پنیر از نمک های امولسیون کننده یا همان نمک های ذوب استفاده می شود. نمک های امولسیون کننده مکمل خواص عمل گرایی پروتئین شیر می باشند و بطور کلی از این نمک ها برای اهداف زیر مورد استفاده قرار می گیرند:
حذف کلسیم از سیستم پروتئین
حل کردن و پراکنده کردن پروتئین ها
هیدراته کردن و متورم کردن پروتئین ها
امولسیون کردن چربی و تثبیت امولسیون
کنترل PH و تثبیت آن
 
بالا