مفهوم بلاک چین و اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال و بیت کوین

coinextend

کاربر تازه وارد
تازه وارد
سلام . این روزها بیش از پیش نام بیت کوین را می شنویم .... نامی که خود به تنهایی شاخصی برای ارزهای دیجیتال محسوب می گردد و از طرفی معرف مفهوم بلاک چین می باشد .
در این تاپیک قصد داریم در مورد مفهوم بلاک چین و کاربردهای آن صحبت کنیم و کاربردی ترین کارایی این روزهای ان یعنی ارزهای دیجیتال و بیت کوین و اخبار مربوط به ان را رصد کنیم .
بلاک چین را پس از به وجود آمدن اینترنت بزرگترین اختراع بشر تاکنون می نامند . بازار ارزهای دیجیتال بازاری نوظهور هست که سعی داریم با اشنایی هم وطنان خود را با تکنولوژی روز دنیا همگام کنیم و از طرفی این بازار نوظهور که در حال گسترش و رشد می باشد می تواند سودهای کلانی را برایمان به ارمغان بیاورد .
 
آخرین ویرایش:

coinextend

کاربر تازه وارد
تازه وارد
آشنایی بیشتر با ارز های رمز پایه

بیت کوین
واقیعت بیت کوین چیست و چه پشتوانه ای دارد؟
در گذشته فیات مانی ها و یا پول های کاغذی که وابسته به دولت ها و بانک ها بودند پشتوانه هایی نظیر طلا و تولید ناخالص ملی که وابسته به اقتصاد یک کشور بود داشتند و با توجه به ان ها اعتبار می گرفتند .
اما اکنون بیت کوین مالکیتی مختص به یک کشور و یک نهاد خاص ندارد و بر همین اساس هم هیچ گونه پشتوانه ای نظیر پشتوانه های سنتی نخواهد داشت.
اما چه چیزی به بیت کوین ارزش می دهد؟
اقبال بازار یا همان عرضه و تقاضا و گسترش کاربردهای ان در سطح جامعه سبب قیمت گذاری بر روی بیت کوین می شود . به گونه ای که یک فرد در جامعه برای یک واحد از بیت کوین حاضر است چه کالایی یا چه مقدار فیات مانی بپردازد و در قبال ان بیت کوین دریافت کند . اکنون که بازار کریپتو کارنسی نوظهور هست ثبات بسیار کمی دارد و نوسانات شدیدی دارد اما در گذر زمان انتظار می رود قیمت ها نوسانات کمتری داشته باشند . از طرفی بازار کریپتوکارنسی در ابتدای راه و گسترش می باشد و انتظار رشد بالایی در طی سال های اتی از ان می رود و سرمایه گذاران در ان با نگرش سودهای خوب وارد ان می شوند که خودش موجبات گسترش این ارز را در جامعه مهیا خواهد کرد.
 

coinextend

کاربر تازه وارد
تازه وارد
این روزها در بحث جهانی اقتصاد دائما صحبت هایی از بدهی های جهانی در سطح وسیع می شود و صحبت از بدهی بسیار زیاد اقتصادهای بزرگ جهان است و این دلیلی جز فیات مانی یا به عبارتی پول های کاغذی نمی تواند داشته باشد . هر گاه هر کشور و دولتی با معضل بی پولی روبرو می شود ناخودآگاه نگاه آن ها به سمت دستگاه های چاپ اسکناس می چرخد بدون هیچ پشتوانه ای . . . . اما چاره چیست و راه نجات اقتصادهای جهانی چیست ؟!!!!! بیت کوین . . . . واژه ای که این روزها بسیار مطرح شده است و معروفیت آن از نیمه های 2017 گسترش یافت و رفته رفته این معروفیت در حال تبدیل شدن به محبوبیت است .
اما بیت کوین چیست .... بیت کوین که این روزها تحت عنوان یک شاخص به آن نگاه می شود خود زیر مجموعه بازار ارزهای دیجیتال یا به اصطلاح رایج کریپتو کارنسی می باشد .
بازار ارزهای دیجیتال خود به دو زیر مجموعه کوین ها و توکن ها تبدیل می گردد . که قسمت کوین ها به دو دسته کلی پلتفرم غیر متمرکز و پلتفرم متمرکز تقسیم بندی می گردند .
توکن ها که اساسا خصلتی چون سهام و برگه های سهم شرکت ها را دارند که توسط افراد یا گروه خاص یا شرکتی اقدام برای جذب سرمایه از طریق آی سی او یا پیش فروش و عرضه توکن می کنند که بر پایه ی قراردادهای هوشمند از طریق اتریوم جذب سرمایه می کنند .
کوین های با پلتفرم غیر متمرکز نظیر بیت کوین اتریوم لایت کوین مونرو زدکش و بایت کوین و ....... که از طریق استخراج شدن توسط ماینرها و به صورت یک دفتر کل غیر متمرکز و نظارت غیرمتمرکز بر تراکنش ها و هم چنین خارج از کنترل دولت ها در رهگیری تراکنش ها و افراد و میزان تراکنش ها از محبوبیتی خاص برخوردار گشته اند که روز به روز در حال گسترش در سطح جهان هستند و در حال تبدیل شدن به یک ارز رایج در میان مردم هستند .
کوین های با پلتفرم متمرکز نظیر ریپل و استلار و . . . . نیز که با تعدادی کوین از طریق یک شخص یا یک نهاد یا شرکت عرضه گردیده است و سعی در جایگزینی ارزهای غیر متمرکز را دارند . زیرا بانک ها و دولت ها به وسیله ارزهای غیر متمرکز از گردونه اقتصاد خارج خواهند شد . نمونه ی آن این که ریپل که وابسته به تعدادی بانک است با استفاده از نفوذ بین المللی خود هم اکنون تعداد زیادی بانک را را در سطح دنیا مجاب به استفاده از ریپل و انتقال وجه از این طریق کرده اند اما کارشناسان بر این عقیده اند که در آینده کوین ها یا همان سکه های با پلتفرم غیر متمرکز از اقبال بیشتری در سطح دنیا برخوردار خواهند بود و گسترش پیدا خواهند کرد . کوین های غیر متمرکز یا اصطلاحا قابل ماین هر کدام بسته به برنامه اولیه که نوشته شده اند قابلیت های متفاوتی دارند به خصوص در میزان ناشناسی و غیر قابل ردیابی بودن آن ها . . . . . که هر کدام در میان گروه خاصی از جامعه در میان آن ها رواج پیدا کرده است .
 
آخرین ویرایش:

coinextend

کاربر تازه وارد
تازه وارد
ارز دیجیتال (crypto currency)
بحثی که این روزها بسیار مطرح گردیده است ارزهای دیجیتال یا ارز مجازی و یا با توجه به ترجمه و معادل انگلیسی آن ارز رمزپایه یا رمز ارز (رمزینه ارز) می باشد . ساز و کاری که عده ای از آن تحت عنوان جایگزین فیات مانی و پول های کاغذی یاد می کنند.

اما ارز دیجیتال چیست ؟
طبق نظر کارشناسان در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم . انقلابی که این بار نظام مالی را هدف قرار داده است .

در ابتدای قرن بیست و یکم، از این قرن تحت عنوان عصر ارتباطات یاد می شد . اما طولی نکشید که در سال ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو با بهره گیری از تکنولوژی بلاکچین عصر جدیدی را پایه ریزی کرد . خلق بیت کوین دنیای جدیدی را به وجود آورد . شاید در آن ایام هر کس با بیت کوین و مباحث پیرامون آن آشنا می شد خیلی جدی برخورد نمی کرد، اما گذر زمان و رشد قیمتی نجومی بیت کوین به خصوص در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی بیت کوین را به دنیا معرفی کرد . پس از آن میل به سرمایه گذاری در این مارکت شدت گرفت . سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری به سمت آلت کوین ها که قیمت پایینی داشتند جذب شدند . آلت کوین هایی که به مرور هر کدام سعی کردند با پلتفرم جدیدتر و اهداف جدیدتر جایی را در این مارکت برای خود باز کنند، اما بیت کوین کماکان پرچم دار است .

استخراج ارزهای دیجیتال
گسترش سیستم های استخراج و ماین و مطرح شدن صنعت استخراج , سرمایه گذاری در مارکت ارزهای دیجیتال افزایش داد. به گونه ای که برخی از سرمایه داران برای پشتیبانی برق فارم های ماینینگ، نیروگاه خریداری نمودند. شرکت هایی نظیر بیت مین و …. نیز در عرصه تولید اسیک ها و سیستم های مختص ماین فعالیت گسترده ای را انجام می دهند.

کاربردی شدن بیت کوین
گسترش دستگاه های خودپرداز بیت کوین در سراسر دنیا نقد شدن بیت کوین را تضمین کرد. ورود تاجران به این عرصه و انجام داد و ستد با ارزهای دیجیتال از دستاوردهای این مارکت هست . پذیرش ارزهای دیجیتال توسط سایر کسب و کارها نیز کاربرد استفاده آن را بیشتر نمود. پیش بینی می گردد تا سال ۲۰۲۱ یک میلیارد نفر درگیر ارزهای دیجیتال باشند . قطعا افزایش تقاضا در این بازار رشد قیمتی کوین ها و ارزش مارکت را در پی خواهد داشت . این مارکت اعتبار خود را از اقبال مردمی و میزان عرضه و تقاضا به دست می آورد .
 

coinextend

کاربر تازه وارد
تازه وارد
بلاک چین (BLOCKCHAIN)
بررسی ساختار اینترنت
در ابتدا ساختار اینترنت را بررسی می کنیم تا بهتر متوجه مفهوم بلاک چین شویم.
اینترنت به شبکه‌ای از کامپوترها گفته می‌شود که توسط اتصالات دیجیتالی خاص که به آنها پروتکل گفته می‌شود به هم متصل می‌شوند و می‌توانند به تبادل انواع داده بپردازند.

بیشتر سرویس‌های اینترنتی یا به طور کلی سرویس‌های مبتنی بر شبکه‌های الکترونیکی به شکل متمرکز طراحی شده‌اند. به این معنی که داده‌ها و نرم‌افزارهایی که یک سرویس به آن‌ها نیاز دارد روی یک کامپیوتر یا شبکه کوچکی از کامپیوتر‌ها قرار می‌گیرد. به این کامپیوترها سرور یا کامپوتر کارساز گفته می‌شود. بقیه کامپیوتر‌ها که کلاینت و یا کارخواه نامیده می‌شوند، با فرستادن درخواست اطلاعات به این سرور مرکزی و دریافت آن‌ها می‌توانند از سرویس مورد نظر استفاده کنند. یکی از مشکلات اصلی این ساختار این است که از آن‌جاییکه همه داده‌ها بر روی یک یا چند سرور متمرکز شده است، اگر این سرورها به هر دلیلی از بین رفته یا از شبکه خارج شوند، سرویسی که ارائه می‌دادند هم از دسترس خارج می‌شود. گاهی ممکن است حتی تمامی اطلاعات ذخیره شده بر روی یک سرور از بین برود.

تکنولوژی بلاک چین
در مقابل این ساختار نسبتا سنتی، ساختارها و تکنولوژی‌های جدیدتری به وجود آمده‌اند که شکل غیرمتمرکزتری دارند. یکی از این تکنولوژی‌ها، تکنولوژی بلاک‌چین هست. در تکنولوژی بلاک‌چین به‌جای اینکه داده‌ها و نرم‌افزارها روی یک سرور متمرکز قرار داده شوند، تعداد زیادی نسخه از آن‌ها روی تعداد زیادی کامپیوتر و به شکل غیر متمرکز قرار می گیرند و در واقع تمامی کامپیوترهای شبکه هم زمان نقش سرور و کلاینت (کارساز و کارخواه) را بازی می‌کنند. برای دسترسی به سرویس مورد نظر کافیست به هر کدام از این نسخه‌ها دسترسی پیدا کنیم. از آن‌جاییکه همه داده‌ها بر روی صدها و یا هزاران کامپیوتر ذخیره و همزمان بروزرسانی می‌شوند، امکان از بین رفتن داده‌ها و یا رخ‌دادن اشتباه در ذخیره‌سازی به مقدار زیادی کاسته می‌شود.

بلاک چین خود شاخه ای از دی ال تی می باشد.

انواع بلاک چین
بلاک چین ها به دو دسته عمومی (public) و خصوصی (private) تقسیم می شوند که تفاوت آن ها در حضور کاربران در شبکه است . به این صورت که در بلاک چین عمومی همه ی افراد آزاد هستند که در شبکه مشارکت کنند، اما در بلاک چین های خصوصی برای حضور در شبکه نیاز به مجوز هست .

قابلیت های بلاک چین با بیت کوین اولین ارز دیجیتالی که به وجود آمد مطرح شد .
 
بالا