فیس بوک رقیب جدید سیسکو !

sezare3

کاربر تازه وارد
تازه وارد
فیس بوک اگرچه یک شبکه اجتماعی است، اما مدیران آن این روزها با تلاش برای تولید نسل جدیدی از سخت*افزارهای رایانه*ای، غول*هایی مانند سیسکو را نگران کرده*اند.
پروژه فیس بوک در این زمینه موسوم به Wedge است و با اجرای آن فیس*بوک هم وارد بازار ۲۳ میلیارد دلاری سویچ*های شبکه*ای و اینترنتی می*شود. این بازار فعلا در کنترل سیسکو است، اما ممکن است با فعال شدن فیس*بوک در بازار یاد شده وضعیت تغییر کند.

Wedge بخشی از یک طرح رایانه*ای آزاد است که اجرای آن از سوی فیس بوک از سال ۲۰۱۲ آغاز شده است. فیس بوک امیدوار است با اجرای این طرح راه جدیدی برای ساخت و فروش سخت*افزارهای رایانه*ای بیابد. طراحی*های آزاد و متن باز این سخت افزارها به مشارکت همگانی در بهبود آنها کمک می کند. همچنین می*توان این سخت افزارها را به رایگان مورد استفاده قرار داد. این فضا به طور کلی متفاوت از فضایی است که تاکنون از سوی شرکت*های سخت افزاری برای ساخت و عرضه محصولات مختلف ترسیم و طراحی شده است.

فرار است در قالب این طرح نحوه طراحی و عرضه سرورها، هارد دیسک*ها و حتی قفسه ها و راک*های نگهدارنده تجهیزات سخت افزاری تغییر کند.

فیس بوک می*گوید در سال ۲۰۱۳ از طریق پیشبرد این طرح توانسته بیش از یک میلیارد دلار در هزینه های سخت افزاری خود صرفه جویی کرده و محصولاتی را اختراع و عرضه کند که نیازهای این شرکت را به رایگان برطرف می*کند.

از جمله محصولات طراحی شده در قالب این طرح سوییچ*های شبکه*ای قابل برنامه*ریزی نرم افزاری هستند که به اختصار SDN نامیده می*شوند. ارتقای امنیت و تسهیل مدیریت سوییچ*ها در همین قالب برنامه ریزی شده و موجب افزایش سازگاری آنها با عصر جدید اینترنت و فناوری های کلود می*شود.

منبع: وردیت
 
بالا