شیر چک ولو چیست ؟

doorbinmarket

کاربر تازه وارد
تازه وارد
شیر چک ولو
شیر چک ولو ( Check Valves ) شیرهایی بازدارنده از جریان برگشتی هستند که برای جلوگیری از حرکت ماده سیال (گاز یا مایعات) از جریان حرکتی عقب به سیستم فرآیند حیاتی، طراحی شده اند و به صورت ولو یک طرفه عمل می کند . یعنی سیال به طور معمول فقط اجازه حرکت به یک سمت را دارد .
شیر چک ولو
یکی از موارد مصرف شیر چک ولو در ساختمان ها می باشد . به عنوان مثال در ورودی آب به طرف ساختمان قرار می دهند که در صورت قطع آب مقدار آبی که در وسایل خانگی و داخل لوله ها ذخیره شده به لوله اصلی باز نگردد یا روی لوله ورودی آبگرمکن ها قرار می دهند که بر اثر قطع آب و یا شکستن لوله در داخل ساختمان آب ذخیره شده در مخزن آب گرمکن خالی نشود .
انواع چک ولو
نوع اول از چک ولوها ، شیر یک طرفه سوپاپی هستند که در این نوع، جریان سیالات با فشار به داخل ولو راه یافته و در نهایت فشار جریان به محفظه زیر بندآور اعمال شده و بندآور را بلند خواهد کرد. این فرآیند شیر خودکار باعث باز شدن مسیر عبور جریان شده و در مقابل برای بسته شدن آن ، بندآور به خاطر نیروی جریان برگشتی و وزن ناشی از خود بر روی نشیمنگاه قرار گرفته که با اعمال نیرو جریان را مسدود می کند.در بعضی از موارد جهت بسته شدن سریع تر ولو، از یک فنر استفاده می گردد.
شیر خودکار دریچه ای نوع دیگری از آنها شیر یکطرفه دریچه ای می باشد که در آن یک صفحه دیسک مانند، طراحی و ساخته شده که حرکت شبیه آونگ دارد و مسیرجریان سیال را باز یا بسته می کند. این دیسک درون ولو، به لولایی خارج از نشیمنگاه متصل می باشد که در آسان بودن حرکت بندآور نقش آفرینی موثر می کند.

Ball Check
Swing Check
Angle Check
Lift Check
In-line Lift Check
Stop Check
Vertical Lift check
Tilting Disk Check
Compressor check Valves

انواع چک ولو

چک ولو ها در محدوده ها، اندازه ها، مواد و اتصالات گوناگونی بر پایه سیستم طراحی لوله ها در دسترس هستند.
اندازه های در دسترس : 1/4 اینچ 24 اینچ
چک ولوها معمولا از جنس برنز،چدن،فولاد، استنلس استیل ساخته می شوند .
کاربرد چک ولو در صنایع

تخلیه کمپرسورها و پمپ ها
شکننده های خلا
خطوط اصلی
خطوط چگالیده
خطوط بخار
برج های خنک کننده
پمپ های تغذیه شیمیایی
خطوط خنک کننده نیتروژن
رک های بارگیری
سیستم های HVAC
دیگ های بخار
پمپ های فشار
تاسیسات
پمپ های معلق
پمپ های فشار
خطوط تزریق
ایستگاه های شستشو

نحوه عملکرد چک ولو
چک ولوها به جریان حساس هستند و برای باز و بسته شدن به جریان در لوله وابسته هستند.
دیسک داخلی، اجازه عبور جریان به سمت جلو را زمانی که شیر باز است را می دهد. اگر جریان رو به جلو کاهش یابد و یا برعکس شود، دیسک شروع به بسته شدن می کند، که وابسته به طراحی است.
ساختار این شیرها معمولا خیلی ساده است. عمدتاً شامل بدنه، سیت، دیسک و کاور می باشد . بسته به نوع طراحی ممکن است شامل دنباله، پین محوری، دیسک بازویی، فنر، توپی، الاستمور و یاطاقان نیز باشند.
آب بندی داخلی دیسک چک ولو و سیت به جریان فشار برگشتی به عنوان نیروی مخالف برای قطع و وصل شیر متکی است. به همین دلیل، نرخ نشتی سیت مجاز برای چک ولوها بیشتر از شیرهای on/off است.
راهنمای انتخاب شیر چک ولو مناسب
صرف نظر از نوع یا سبک شیر، کم دردسرترین و طولانی ترین عمر بدون نیاز به سرویس زیاد ، به انتخاب مناسب سایز چک ولو بستگی دارد .
اگر چک ولوها به درستی انتخاب شوند، دیسک به درستی در موقعیت باز یا استاپ و یا کاملا بسته قرار می گیرد. در این شرایط هیچ گونه لرزشی در دیسک رخ نمی دهد.
متاسفانه اکثر چک ولوها، مشابه روش انتخاب ولوهای on/off انتخاب می شوند. بر خلاف شیرهای on/off شرایط جریان مشخص کننده عملکرد داخلی چک ولوهاست زیرا دیسک داخلی همیشه تحت جریان است.
همانگونه که قبلا گفته شد، برخلاف ولوهای on/off،داخل چک ولوها به جریان حساس هستند و اگر جریان کافی نباشد، دیسک در داخل ولو حرکت می کند، بنابراین دیسک همیشه در مسیر جریان است. این نتیجه باعث سایش، پتانسیل شکست و افت فشار بالاتر می شود.
به طور کلی، افت فشار زمانی که شیر کاملا باز است، مشابه شیر on/off در نظر گرفته می شود .
با این حال اگر جریان به اندازه ای نباشد که شیر به طور کامل باز شود و چک ولو تا حدی باز شود، افت فشار بیشتر خواهد شد. و در نهایت در این شرایط دیسک به طور کامل می چرخد و عملکرد شیر تغییر می کند.
چنین عملکردی در برخی از شیرهای دیگر وجود ندارد. برای مثال در گیت ولوها، اگر ولو به طور کامل باز شود، گوی کاملا از مسیر جریان خارج میشود و عملکرد گوی از اینکه جریان کم، متوسط یا زیاد است تاثیر نمی پذیرد.
در میان فاکتورهای بسیاری که در هنگام انتخاب یک ولو باید در نظر گرفت ، موارد و فاکتور های زیر را نیز به خصوص در هنگام جایگرین کردن ولو، برای جلوگیری از نشتی در لوله و تجهیزات ویژه باید در انتخاب ولو در نظر گرفت .

سازگاری متریال شیر با فرآیند
ابعاد
رتبه بندی شیرANSI
اتصالات پایانی
اندازه خط
نصب (افقی، عمودی، بالا یا پایین)
کاربرد داده ها ( جریان، طراحی/شرایط عملیاتی)
شرکت بی تا انرژی پارس کیش در زمینه ی طراحی سیتم های اعلام حریق ، فروش لوله گالوانیزه گرم ، اسپرینکلر ، جعبه آتش نشانی ، درب ضد حریق ، اسپرینکلر خشک ، بست اسپرینکلر ، شیر آتش نشانی ، بست اسپرینکلر آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می باشد .

برندهای شیر چک ولو

اوریون
OMB
KTM
نیپون
کیتز
گسترا
اندرسون گرونوود
بونیفرج
منبع : شیر چک ولو
 

mahsa73

عضو سایت
تازه وارد
طب گیاهی قدیمی ترین و در عین حال وسیع ترین سیستم پزشکی در جهان امروز است. دارو به طور انحصاری از گیاهان ساخته شده است. که در همه جوامع مورد استفاده قرار می گیرد ودرهمه فرهنگ ها مشترک است.

طب گیاهی، که به عنوان گیاه شناسی شناخته می شود، یک سیستم پزشکی مبتنی بر استفاده از گیاهان یا عصاره های گیاهی است که ممکن است بصورت استعمال خارجی روی پوست بکار رود یا خورده شود.از زمان های قدیم، داروهای گیاهی دربسیاری از فرهنگ های مختلف در سراسر جهان برای درمان بیماری و برای کمک به توابع بدن استفاده می شود.درمان های گیاهی به صورت عصاره ها، تنتور ها، کپسول ها و قرص ها و همچنین چای ممکن است توسط پزشکان بسیاری از رشته های مختلف توصیه می شود

طب گیاهی، خط میان غذاها و داروها را متزلزل می کند یک خط که در بسیاری از فرهنگ ها در وهله اول کشیده شده است. استفاده از گیاهان و ادویه جات که اثر پیشگیری از بیماری در غذاها را دارد، یکی از بهترین راه های استفاده از قدرت شفا است. به عنوان مثال، به نظر می رسد که استفاده روزانه از زردچوبه در غذاهای کاری یکی از دلایلی است که افراد سالخورده در هند دارای یکی از پایین ترین میزان بیماری آلزایمر در جهان هستند.

آیا عوارض جانبی یا شرایطی وجود دارد که از داروهای گیاهی اجتناب شود؟

بله هنگام مصرف دارو، باید تعاملات احتمالی را با داروهای گیاهی مورد بررسی قرار دهید. در مورد مخلوط گیاهان و داروهایی که اقدامات مشابهی دارند، مراقب باشید. به عنوان مثال، Valerian گیاهی، یک آرام بخش، احتمالا نباید با داروهای تجویزی مخلوط شود. به همین ترتیب، از مخلوط کردن گیاهان و داروهایی که اقدامات متضاد دارند جلوگیری کنید به عنوان مثال،گل راعی یا هزار چشم ، یک درمان طبیعی برای افسردگی، می باشد که ممکن است اثر بخشی برخی از داروها را کاهش دهد و باعث شود آنها به سرعت متابولیزه شوند.

بارداری:
بهتر است از مصرف هر گونه گیاه در طول بارداری، به خصوص در سه ماهه اول خود داری کنید مگر اینکه تحت مراقبت یک متخصص حرفه ای باشید.

زمان شیرده هی:
به استثنای گیاهانی که می توانند تولید شیر مادر (پنیر زرد، شکوفه، و یونجه) را تحریک کنند، زنان شیرده باید از بسیاری از گیاهان دارویی برای چهار تا شش ماه اول زندگی یک کودک استفاده کنند.

کودکان:
داروهای گیاهی که برای بزرگسالان سالم هستند ممکن است برای کودکان ایمن نباشد. پس مراقب باشید

برای اطلاعات بیشتر طب گیاهی چیست کلیک کنید


مطالب مرتبط:


طب سوزنی چیست ؟

تاریخچه طب سوزنی


گرفتگی عضلات چیست


خواص دارویی کاکوتی چیست
 
بالا