سیمبیان چیست ؟ ورژن های مختلف سیمبین

phone

کاربر تازه وارد
سیمبیان یک سیستم عامل کوچک برای دستگاه های موبایل و کامپیوتر های جیبی است. امروزه اکثر گوشی های شرکت نوکیا و برخی از مدل های گوشی های سایر شرکت ها از این سیستم عامل در گوشی های خود استفاده میکنند . این سیستم عامل با زبان C++ نوشته شده و بهمین دلیل برنامه هایی که شما تحت آن مینویسید اگر با C++ باشند بهترین کارایی را خواهند داشت. چون از زبان native خود سیستم استفاده میکنند.

ورژن های هسته سیستم عامل سیمبین :

توجه کنید که در ادامه ما ورژن هسته سیستم عامل را مبنای معرفی گذاشته ایم. در حالی که در بازار معمولا شما Edition مربوط به رابط کاربری Series60 را می شنوید. مثلا میگن series60 v5 یا Series60 v3 یا نسخه های جدیدتر بنام symbian^3 یا symvian anna یا symbian Belle شناخته میشوند.


ورژن 6.0 : اولین نسخه سیمبیان ! نسخه های 5 به قبل با نام EPOC ارائه میشدند و از نسخه 6 نام این سیستم عامل به SYMBIAN تغییر یافت. در این نسخه امکان بلوتوث هم اضافه شد. همچنین بنیاد سیمبیان تصمیم گرفت رابط های کاربری مختلفی را برای دستگاه های مختلف روی سیستم عامل سیمبیان ارائه دهد. رابط کاربری اصلی این نسخه نیز Series60 نام گرفت و به همین دلیل در بازار معمولا این سری با نام S60 شناخته میشدند.(درباره رابط کاربری UIQ و S60 )

ورژن 7.0 : در سال 2003 ارائه شد. از پیشرفت های این نسخه ارائه شدن رابط UIQ بود و همچنین یکی شدن ورژن های جاوایی بود که روی موبایل های سیمبیان نصب میشد. به جای همهء آنها Java ME ارائه و استاندارد شد.

ورژن 8.0 : این نسخه بر روی دو کرنل مختلف قابل پیاده سازی بود که برخی کمپانی ها را بسوی کرنل EKA1 و برخی را بسوی کرنل EKA2 سوق داد. API های جدیدی نیز از جمله 3G و CDMA و OpenGL به این سیستم عامل اضافه شدند. پس از مدتی یک نسخه تر و تمیزتر ارائه شده که 8.1 نامیده شد.

ورژن 9.0 : این نسخه به دلیل تغییرات زیربنایی در سورس کد سیمبیان ارائه شد و پایانی بود برای کرنل EKA1 سیمبیان. تغییرات اساسی در این نسخه ایجاد شد و سیمبین بر روی گوشیهای جدیدتری که بنام smartphone می شناسیم ظاهر شد.

ورژن 9.1 : در نسخه 9.1 سیمبیان ابزارهای امنیتی بسیاری را بر روی این سیستم عامل اضافه کرد که سر و صدای اکثر برنامه نویسان سیمبیان را درآورد. سیمبیان همه را مجبور میکند تا نرم افزار های خود را به تایید سیمبیان برسانند، این امر باعث میشود تا برنامه نویسان گاهی نیازمند دوباره نویسی نرم افزارهای سیمبیان شوند و باعث محدود شدند نرم افزارهای ارائه شده برای سیمبیان خواهد شد. در این نسخه از سیمبیان پشتیبانی از Bluetooth 2.0 شروع شد. (این ورژن برابر با S60 3rd Edition است)

ورژن 9.2 : در نسخه 9.2 پشتیبانی از OMA آغاز شد که امکان آپگرید کردن نرم افزارهای موبایل، config کردن دستگاه و ارائه گزارشات خطا هنگام رخداد را فراهم میکند. (این ورژن به Series60 V3 Feature pack 1 معروف است)

ورژن 9.3 : در نسخه 9.3 پشتیبانی از استاندارد wifi 802.11 آغاز شد. (این ورژن به Series60 V3 Feature pack 1 معروف است)

ورژن 9.4 : در نسخه 9.4 که در سال 2007 ارائه شد، پشتیبانی از SQL با استفاده از SQLite به سیمبیان اضافه شد. (این ورژن به S60 5rd Edition نیز شناخته میشود)

ورژن 9.5 : در نسخه 9.5 سیمبین، پشتیبانی از تلویزیون دیجیتال DVB-H به سیمبیان اضافه شد. این نسخه بنام Symbian^3 معروف است و امکانات پیشرفته ی سیمبیان در این نسخه خود را نشان داد. سیمبین Anna و Belle هم بر اساس ورژن 9.5 بنا شده اند.


پایان عمر سیستم عامل سیمبین :

شرکت نوکیا که مالک اصلی سیستم عامل سیمبین به حساب میاد اعلام کرد که سیستم عامل سیمبین رو دیگه گسترش نخواهد داد و کلا تا سال 2016 از این سیستم عامل پشتیبانی میکند و نسخه های جدیدی ارائه نخواهد کرد و در عوض گوشیهای خود را با سیستم عامل windows phone ارائه خواهد کرد. سیمبین سیستم عامل کوچک و خوبی برای گوشیهای ارزان قیمت بود، اما با رشد اندروید و آیفون ، این سیستم عامل توان رقابت با این دو سیستم عامل را در بازار گوشیهای هوشمند نداشت.


سایت رسمی بنیاد سیمبیان

اطلاعات کامل در ویکی
 
بالا