روش های خرید مستقیم زعفران از کشاورز

poxat66909

کاربر تازه وارد
تازه وارد
روش های خرید مستقیم زعفران از کشاورز
بسیاری از افراد هستند که دائماً به دنبال زعفران با کیفیت و اصل با قیمتی مناسب هستند، اما راه درست خرید آن را نمی دانند و یا از کیفیت زعفران خارج از فروشگاه بی اطلاع هستند و به فکر خرید زعفران نگین نیستند. از یک کشاورز در واقع از آنجایی که سال هاست زعفران یکی از پرطرفدارترین ادویه های مورد استفاده برای پخت و پز در تمام آشپزخانه ها و رستوران ها بوده است، صادرات آن از دیرباز یکی از ارکان چرخه اقتصادی کشور بوده و هست.
در سال های اخیر خرید و فروش زعفران به دلیل گرانی زعفران افزایش چشمگیری داشته است و به دلیل عدم ارتباط خریداران و کشاورزان، بسیاری از مردم زعفران مورد نیاز خود را از طریق واسطه ها و حتی دلالان تهیه می کنند. امروزه با افزایش راه های ارتباطی امکان خرید مستقیم زعفران از کشاورز وجود دارد، در ادامه به انواع زعفران، راه های خرید مستقیم از کشاورز و مزایا و معایب آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع زعفران تولیدی کشاورزان
حتما شنیده اید که زعفران دارای درجه کیفی است اما مردم هنگام خرید آن دچار سردرگمی می شوند. زعفران دارای انواع زعفران، گل، کاه، دوشیزه، سوپر نگین، ریشه و که بیشتر مردم در مورد آن اطلاعی ندارند. و ارزانترین روش شناسایی انواع زعفران است تا به شما در شناسایی انواع زعفران کمک کند.

طبقه بندی گونه های زعفران
زعفران به دسته های مختلفی تقسیم می شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ دهی و عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران بستگی به محل کشت و نحوه خشک شدن آن دارد. در حال حاضر بهترین زعفران دنیا در گناباد و قاینات و تربت حیدریه کشت و برداشت می شود. به طور کلی زعفران را می توان به پنج دسته تقسیم کرد: نگین، سرگل، پوشال، دختر پیچ، سفیدی (ریشه ای یا خامه ای). غلاف ها معمولاً بر اساس روش جداسازی کلاله از خامه زعفران است. در اینجا به معرفی انواع زعفران می پردازیم.

نگین زعفرانی
گرانترین نوع زعفران بهترین نوع زعفران انواع زعفران قائنات سوالات زیادی در مورد زعفران نگین برای شما پیش آمده است.

بهترین نوع زعفران
زعفران نگین که گاهی به آن زعفران نگین نیز می گویند، به عنوان بهترین نوع زعفران ایران شناخته می شود. فرقی نمی کند بهترین نوع زعفران باشد یا نه. زعفران نگین انواع مختلفی دارد مانند نگین، شب نگین، سوپر نگین و…. زعفران نگین بهترین و گران ترین نوع زعفران است و این نوع زعفران اغلب در صادرات زعفران استفاده می شود و قدرت رنگ دهی بالایی دارد.
تولید و فروش زعفران نگین به دلیل زمان بر بودن و هزینه بر بودن نظافت زعفران در این روش و فعالیت بیشتر برای فرآوری آن بسیار کم است. اما زعفران نگین عموماً برای صادرات به کشورهای آسیایی استفاده می شود. از این رو. از آن به عنوان گران ترین نوع زعفران یاد می شود. زعفران نگین از سه شاخه کلاله کاملا جدا شده و نوک کلاله ها سفید نیست. زعفران نگین رنگارنگ و خوش فرم است و هیچ خراشیده ای ندارد. انواع زعفران نگین عبارتند از:

1. زعفران نگین پرسی
این زعفران هنگام عمل پرس می شود و نوارهای قرمز رنگ زعفران صاف و به عبارتی صاف می شود. مشتریان ارائه کرد.

2. سوپر زعفران نگین
در بین محصولات زعفران نگین، شناخته شده ترین و شناخته شده ترین نوع زعفران زعفران نگین سوپر زعفران است، زعفران دارای کیفیت رنگ، ظاهر زیبا و گزینه بسیار مناسبی برای صادرات به کشورهای آسیایی مانند چین می باشد.

3. زعفران درجه نگین
در بین اقلام زعفران نگین، زعفران نگین درجه 2 یک کالای متوسط به بالا و گزینه مناسبی برای صادرات است.

4. زعفران مانند انار

زعفران نگین در مقایسه با سایر انواع زعفران نگین کیفیت پایین تری دارد اما قیمت بسیار مناسبی دارد و اولین و بهترین پیشنهاد ما برای بسته بندی می باشد.

زعفرانیه سرگل
زعفران سرگل همان چیزی است که بیشتر مردم هنگام گفتن زعفران به آن فکر می کنند. از عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز نیز برای این نوع زعفران و همچنین سرگل استفاده می شود. زعفران سرگل به زعفران سرگل نیز معروف است اما این نوع زعفران با نام های دیگری مانند زعفران ممتاز، زعفران ممتاز قائنات، زعفران ممتاز قائنات مشهد، زعفران ریشه دار، مداد سر نیز نامیده می شود. استفاده شده.
قابل ذکر است که بیشتر زعفران تولید شده در ایران در تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و اغلب در بازار زعفران قائنات را خواهید دید. اکثر کسانی که با تولید و فروش زعفران سر و کار دارند می دانند که زعفران تربت حیدریه نسبت به سایر زعفران های تولید شده در ایران از اقلام بزرگتری برخوردار است. آنها می دانند که زعفران گناباد رنگ و عطر بهتر و مطبوعی نسبت به سایر زعفران های تولید شده در ایران دارد و سعی می کنند از این نوع زعفران برای صادرات زعفران استفاده کنند. قابل ذکر است که اخیراً زعفران و آب قنات گناباد به دلیل کشت سنتی در آبیاری زعفران در دنیا ثبت شده است.
از خصوصیات زعفران سرگل می توان به این موارد اشاره کرد: کلاله ها کاملاً جدا شده و کلاله کاملاً قرمز و سفید و بدون ذره است. میزان کروسین و سافرانال موجود در این نوع زعفران بسیار زیاد است. این سویه زعفران برای صادرات و مصارف صنعتی و دارویی و خانگی مناسب است.

کاه زعفران
زعفران حصیری در واقع قسمت کلاله قرمز نخ زعفران با قسمت خامه زرد 1 تا 3 میلی متر است. از آنجایی که میزان کلاله از زعفران خوشه ای بیشتر است، قدرت رنگ دهی آن نیز بیشتر است. برخی از افراد این زعفران را ترجیح می دهند زیرا کلاله به خامه چسبیده است و زعفران کمتر تقلب می کند زیرا احتمال تقلب بسیار کم است. تشخیص صحت صفرا در آن آسانتر است.
از خصوصیات زعفران کاهی می توان به این موارد اشاره کرد: دارای انتهای لکه سفید و بریدگی است. این تکه ها به هم چسبیده نمی شوند و نخ های زعفران پیچیده می شود.

دسته زعفران
زعفران ابتدایی ترین و اصلی ترین نوع زعفران است که از روی هم چیدن و خشک کردن یک سری زعفران (خامه و کلاله با هم) به دست می آید. قسمت کرم معمولاً 3 تا 5 میلی متر است و قسمت کلاله ممکن است بسته به کیفیت صفرا کوتاه تر یا بلندتر باشد. این ویژگی بیشتر به طعم پاک کننده زعفران مورد علاقه خانم ها مربوط می شود.
خصوصیات دسته زعفران یا همان دختر شامل: لکه سفید از بین رفته و اصطکاک زیادی دارد. این زعفران معمولا به صورت تکه ای جمع آوری می شود.

خامه زعفرانی
با جدا کردن کلاله زعفران از خامه، قسمت سفید زعفران (خامه) باقی می ماند و در ایران زعفران سفید را گوشه یا ریشه زعفران می گویند. در اروپا این قسمت به عنوان کرم سفید شناخته می شود.

زعفران نرم یا پودر شده
زعفران نرم که به آن زعفران ترک خورده نیز می گویند. هنگام حمل و نقل زعفران با حجم بالا، مقداری از آن به دلیل فشارها و ضربه های زیادی که در اثر جابجایی به زعفران وارد می شود، شکسته، له شده و نرم می شود. از آنجایی که این قسمت از زعفران ظاهر و زیبایی اولیه خود را از دست داده است، با دقت جدا شده و به عنوان زعفران نرم ارائه می شود.

بهترین و گرانترین نوع زعفران
بهترین نوع زعفران را کارشناسان با نام زعفران پیچ دختر می شناسند. این نوع زعفران عطر و بوی فوق العاده ای دارد. چون در واقع یک سری زعفران کامل است. گرانترین نوع زعفران زعفران نگین است که به دلیل زیبایی ظاهری برای صادرات استفاده می شود. خیلی ها فکر می کنند بهترین نوع زعفران زعفران نگین است. البته مردم این زعفران را بیشتر به نفع افراد سودجو انتخاب می کنند زیرا تقلب در زعفران نگین بیشتر و راحت تر است. اما احتمال تقلب در سر کاه گل زعفران و همچنین گل آذین زعفران (دختر کیسه ای) بسیار کم و گاهی صفر است. بهترین نوع زعفران برای مصارف خانگی زعفران سرگل است. این نوع زعفران زرد نمی شود و این نوع زعفران قدرت رنگ دهی بسیار بالایی دارد و عطر فوق العاده ای دارد و قیمت مناسب تری دارد. البته زعفران پیچ دختر هم خیلی خوبه. و قیمت آن نسبت به سایر انواع زعفران کمتر است. همچنین تمام خواص این نوع زعفران را دارد، زیرا مجموعه کاملی از زعفران است.
و در نهایت در این مقاله سعی شده است تا شما را با انواع زعفران و بهترین و گرانترین آنها آشنا کنیم تا بتوانید با آگاهی نسبی از آنچه در هنگام خرید زعفران باید بدانید کنار بیایید. علاوه بر این باید گفت که خرید زعفران از کشاورز دارای مزایای بسیاری از جمله پایین ترین قیمت نسبت به کیفیت و تنوع محصولات و همچنین امکان سفارش آنلاین است که کار را برای شما بسیار راحت می کند. امیدواریم مطالب فوق در خرید مستقیم شما از کشاورز اطلاعات لازم را داشته باشد.
 
بالا