روش‌های ضدعفونی بذر

sida

کاربر تازه وارد
تازه وارد
روش دستی
برای ضد عفونی بذر به روش دستی در ابتدا باید بذر را بر روی سطحی ریخته و سم را بر روی آن ریخته و با پارو بذور را آغشته به سم نمود و یا آن ها را در محلول ضد عفونی ریخته و پس از مخلوط شدن خارج نمود. پس از آن باید بذر ها در کیسه هایی ریخته و در دمای 25 درجه سانتی گراد نگهداری نمود تا رطوبت آن ها تنظیم شود.

روش ضد عفونی همزمان با بوجاری
پاک کردن غلات و حبوب از خاک و خاشاک بوسیلهٔ غربال را بوجاری می‌گویند. برای از بین بردن خاک و خاشاک انواع بذر باید به وسیله غربال آن ها را بوجاری نمایند که پس از انجام این کار دانه های بذر از پوست و ساقه جدا شده و تخم حشرات، آفات و علف های هرز آن زدوده می شود. در این روش، ضد عفونی بذر بلافاصله در همین دستگاه پس از بوجاری بذرها انجام می شود. این کار توسط سیلندر محفر دستگاه و گرویتی، صورت می گیرد.

برای پیشگیری از ایجاد خطرات احتمالی و مسمومیت ناشی از ضد عفونی بذور بهتر است که از دستکش و ماسک استفاده نموده و پس از اتمام عملیات دست و صورت خود را بشویید. برای نگهداری بذر های ضد عفونی باید آن ها را دور از دسترس اطفال و حیوانات نگهداری نمود.

مقایسه روش های ضد عفونی بذر
به صرفه ترین و راحت ترین روش برای پیشگیری از ایجاد آسیب و همچنین ضد عفونی بذر، استفاده از سموم قارچ کش است زیرا با استفاده از این روش در ابتدا عامل به وجود آورنده بیماری های بذر کنترل و از بین می رود سپس از منتقل شدن این بیماری ها به بذر های دیگر، ایجاد آلودگی محیط زیست و در نتیجه وارد آمدن خسارت به مزرعه نیز جلوگیری می شود.

اما توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که بذر به صورت سطحی آلوده است استفاده از سموم تماسی مانند مانکوزب برای ضد عفونی کفایت می کنند اما در صورتی که بذر به صورت عمقی آلوده باشد بهتر است برای نفوذ به داخل بذر و از بین بردن بیماری آن از سموم سیستمیک استفاده شود.

همانطور که به آن اشاره شد در روش ضد عفونی به صورت دستی ترکیب بذر با سموم و مواد ضد عفونی کننده به وسیله پارو یا وسایلی به این شکل صورت می گیرد که این روش در هنگامی که میزان بذر زیاد باشد بازدهی چندانی نداشته و بذر های به صورت یکنواخت به مواد آغشته نخواهند.

روش استفاده از شبکه دوار در هنگامی که میزان بذور کم باشد بسیار مناسب می باشد. اما یکی از مشکلات دیگر استفاده از این روش ضد عفونی بذر این است که امکان دارد کشاورزان هنگام اضافه کردن بذر به کودپاش های دوار برای کاشته شدن، در همان زمان سموم ضد عفونی بذر را به آن ها بیافزایند که در این صورت هم بذور به صورت کامل به مواد ضد عفونی کننده آغشته نشده و علاوه بر آن مقداری از این بذور که تماس بیشتری با سموم داشته دچار اختلال در جوانه زنی می شوند.

مقداری دیگر از بذور که آغشته سموم نبوده ممکن است باعث انتقال بیماری در مزرعه شوند. علاوه بر آن این روش برای مقدار زیادی از بذر مناسب نمی باشد. در روش ضد عفونی بذر همزمان با بوجاری بذور با استفاده از دستگاه و به صورت یکنواخت با میزان مناسبی از مواد ضد عفونی کننده ترکیب می شوند و این روش مناسب ترین روش برای ضد عفونی بذر و از بردن بیماری های آن می باشد.
دستگاه ضد عفونی بذر
 
بالا