راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

مشاوران برتر

عضو سایت
تازه وارد
پس از اعلام نتایج کنکور دکتری 99، داوطلبان سوالات بسیاری در خصوص زمان، نحوه و نکات موثر در انتخاب رشته آزمون دکترا دانشگاه های سراسری و آزاد دارند. در این زمینه نیز همانند سایر حوزه های تحصیلی مدعیان زیادی وجود دارند. اما به راستی اصول انتخاب رشته صحیح دکتری چیست؟ چگونه می توانیم انتخاب رشته دکترا را خودمان انجام بدهیم؟ پیشنهاد می کنیم برای پاسخ به سوالات خود، مقاله راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری را از دست ندهید.
لینک مستقیم انتخاب رشته دکتری ph.D دانشگاه های سراسری و آزاد 1400
انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری 1400
(برای انتخاب رشته، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)
انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400
(برای انتخاب رشته، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)
قبل از انجام فرآیند انتخاب رشته دکتری، دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد را به صورت کامل مطالعه نمایید.
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری 1400
برای شروع به کسب اطلاعات درخصوص نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری بایستی درابتدا به سراغ کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون خود بروید. در صورتی که عنوان "مجاز" را در کارنامه خود مشاهده نمودید، دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری را با ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و دفترچه انتخاب رشته دکترا دانشگاه آزاد را با ورود به سایت دانشگاه آزاد اسلامی، دریافت نمایید.
یادآور می شویم که منظور از دانشگاه های سراسری؛ دوره های روزانه، نوبت دوم یا شبانه، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه های نیمه حضوری یا پیام نور می باشد و به عبارتی دیگر، شما زمانی که عنوان "انتخاب رشته دانشگاه های سراسری" را می شنوید بایستی بدانید، شامل انتخاب رشته برای تمام دوره های نامبرده می باشد که در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی Sanjesh.org انجام می شود. فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز به طور معمول به صورت جداگانه و در سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با نشانی الکترونیکی Azmoon.org انجام می شود.
همراهان عزیز توجه داشته باشید که انتخاب رشته مقطع ph.D متفاوت از سایر مقاطع می باشد زیرا تعداد نفرات شرکت کننده، سهمیه ها، رتبه های مکتسبه، حدنصاب قبولی، ظرفیت دانشگاه ها، تعداد انتخاب کد رشته محل ها و... کاملا متمایز از مقاطع قبلی است و تاکید می کنیم با اطلاع کامل از موارد نامبرده دست به انتخاب رشته بزنید.
داوطلبین مجاز به انتخاب 50 کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و انتخاب 80 کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و ثبت آن ها در فرم مربوطه می باشند. همچنین با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد، متوجه محدودیت در انتخاب های خود، خواهید شد.
توصیه می کنیم تمام انتخاب هایتان باتوجه به علاقمندی ها و شانس پذیرش بالا باشد و از انتخاب های بسیار خوش بینانه چشم پوشی کنید و بیشتر انتخاب هایتان به صورت واقع بینانه باشد، زیرا پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال 1400 حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از تحصیل، مجاز به ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون دکتری سال 1401 نخواهند بود.
مشاهده نمودن نمونه کارنامه های قبولی آزمون دکترا سال های قبل نیز در انتخاب رشته متقاضیان بی تاثیر نیست. برای همین منظور مطالعه مقاله های (نمونه کارنامه های قبولی دکتری دامپزشکی 1399، نمونه کارنامه های قبولی دکتری فنی و مهندسی 1399، نمونه کارنامه های قبولی دکتری زبان 1399، نمونه کارنامه های قبولی دکتری هنر 1399، نمونه کارنامه های قبولی دکتری علوم پایه 1399، نمونه کارنامه های قبولی دکتری علوم انسانی 1399) را به داوطلبان گروه های آزمایشی مربوطه پیشنهاد می کنیم.
در انتخاب هر یک از کد رشته محل ها به فاکتورهای مهم انتخاب رشته یعنی: علاقه، شانس پذیرش، دوره ارائه دهنده، میزان شهریه (در صورت انتخاب دوره های شهریه پرداز)، فاصله دانشگاه تا محل سکونت، تراز دانشگاه، ارائه خوابگاه، شیوه پذیرش (آموزشی - پژوهشی یا پژوهش محور) توجه نمایید.
شرح جزئیات شیوه پذیرش آزمون دکتری 1400
شیوه پذیرش مقطع دکتری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور سال 1400
آموزشی - پژوهشیمیزان تاثیرپژوهش محور
50 درصدآزمون متمركز30 درصد
20 درصدسوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری20 درصد
30 درصدمصاحبه علمی و سنجش عملی30 درصد
-تهيه طرح واره 20 درصد
زمان انتخاب رشته دکتری 1400
به طور معمول 2 ماه پس از زمان برگزاری آزمون دکتری، اعلام نتیجه اولیه کنکور انجام می شود و داوطلبان در اواخر فروردین ماه، قادر به مشاهده نتیجه آزمون خود خواهند بود. معمولا یک هفته پس از اعلام نتیجه اولیه نیز، زمان انتخاب رشته دکترا فرا می رسد. داوطلبان در سال جاری از تاریخ 30 فروردین ماه لغایت 2 اردیبهشت ماه (تمدید تا 5 اردیبهشت ماه) امکان انتخاب 50 کد رشته محل دانشگاه های سراسری و از تاریخ 1 اردیبهشت ماه لغایت 8 اردیبهشت ماه (تمدید تا 13 اردیبهشت ماه)، امکان انتخاب 80 کد رشته محل دانشگاه آزاد را دارند.
همراهان محترم شما می توانید با به عضویت درآمدن در شبکه های اجتماعی مشاوران برتر همچون کانال تلگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر و پیج اینستاگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر، اخبار جدید آزمون دکتری را به صورت کاملا موثق و با منبع خبری مشخص دریافت نمایید.
نحوه انتخاب رشته دکتری 1400
در بندهای قبل اشاره نمودیم که مسیر انتخاب رشته دانشگاه های سراسری (روزانه، نوبت دوم یا شبانه، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه های نیمه حضوری یا پیام نور) و آزاد از یکدیگر جدا می باشد و برای هر کدام دفترچه راهنمای انتخاب رشته جداگانه ای منتشر می گردد. همچنین نحوه ثبت کد رشته محل های انتخابی نیز از یکدیگر متفاوت می باشد و اگر داوطلبی انتخاب رشته خود را به درستی انجام ندهد، بایستی به ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری و آزاد بپردازد. در این بخش از مقاله، راهنمای انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد را درج نموده ایم.
نحوه انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری 1400
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

 • انتخاب لینک فعال "انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1400"
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

 • کلیک بر روی گزینه "تایید و ادامه – گام بعدی"
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

 • انتخاب یکی از دو روش برای ورود به سیستم انتخاب رشته
راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری

 • وارد نمودن کد رشته محل های انتخابی (امکان ثبت 50 کد رشته محل را خواهید داشت)
 • دریافت شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود از سامانه انتخاب رشته
نحوه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400
Comprehensive guide to choosing a doctoral program at Azad University

 • کلیک بر روی لینک فعال "انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی"
انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی سال 1400

 • وارد نمودن کد دسترسی 7 رقمی و کد ملی یا کد 13 رقمی اتباع خارجی (کد دسترسی در انتهای کارنامه اولیه درج شده است)
Choosing a PhD in Azad University

 • تایید اطلاعات مندرج در صفحه حاضر و فشردن دکمه "پرداخت"
 • درج اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب برای پرداخت هزینه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد
 • ثبت کد رشته محل های انتخابی از دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد (امکان ثبت 80 کد رشته محل را خواهید داشت)
 • دریافت شماره پیگیری از سامانه
همراهان عزیز در این مقاله سعی نمودیم نکات ضروری انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد را متذکر شویم. در صورت بروز سوال می توانید سوال خود را در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید تا به آن پاسخ داده شود. همچنین می توانید با کلیک بر روی لینک رزرو مشاوره تلفنی تحصیلی و خانواده با کارشناسان خبره مشاوران برتر، گفت و گوی تلفنی داشته باشید.
کارشناسان ما آماده انجام تمام فرآیند انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد می باشند، برای این منظور کافی است از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر، پیج اینستاگرام مشاوره تحصیلی مشاوران برتر و یا مشاوره تلفنی تحصیلی و خانواده با ما ارتباط برقرار نمایید.


سوالات متداول
1- اصول صحیح انتخاب رشته دکتری چیست؟
در مقاله حاضر به توضیح مفصل اصول انتخاب رشته و تمام نکات لازم پرداخته ایم.
2- چه زمانی می توان انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد را انجام داد؟
در اردیبهشت ماه سال 1400 می توان انتخاب رشته را انجام داد.
3- انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری و آزاد از طریق چه سایتی انجام می شود؟
انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سایت Sanjesh.org و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت Azmoon.org انجام می شود.
4- کد دسترسی انتخاب رشته دکترا دانشگاه آزاد از کجا قابل دریافت می باشد؟
این کد در انتهای کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون درج گردیده است.


منبع: راهنمای جامع انتخاب رشته دکتری
 
بالا