تفاوت هدست معمولی با هدست گیمینگ

niloofar.m

کاربر تازه وارد
تازه وارد
تفاوت هدست های گیمینگ و معمولی در شکل ظاهری و همچنین عملکرد باعث می‌شود که هرکدام از آن‌ها کاربرد متفاوتی داشته و در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.
تفاوت هدست گیمینگ و معمولی از جهات مختلف قابل بررسی است. هدست‌های گیمینگ همانطور که از نامشان پیداست ویژه بازی کردن هستند و ویژگی‌هایی را شامل می‌شوند که باعث خواهند شد گیمر صدای بازی را دقیق، واضح و به شکلی خاص بشنود. مهم‌ترین این ویژگی‌ها که هدفون‌های گیمینگ را از سایر هدفون‌ها جدا می‌کنند به شرح زیر هستند:

میکروفون
تجهیز بودن یا نبودن به میکروفون یک ویژگی بسیار کلیدی در هدست‌ها بوده که می‌توان آن را به عنوان بزرگ‌ترین تفاوت هدست گیمینگ با معمولی معرفی کرد. در بسیاری از بازی‌های امروزی ایجاد ارتباط کلامی میان بازیکنان بسیار مهم است که بدون داشتن یک میکروفون خوب امکان پذیر نخواهد بود. البته بسیاری از هدست‌ها و هدفون‌های معمولی نیز به میکروفون مجهز هستند، اما کیفیت ساخت آن‌ها تعریفی ندارد. میکروفون‌های متصل به هدست‌های گیمینگ به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تا حد امکان کیفیت صدای بهتری را انتقال داده و به اندازه قابل توجهی (در مقایسه با میکروفون‌های متصل به هدست‌های معمولی) نویز‌های مزاحم محیط را حذف می‌کنند.

صدای فراگیر
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که منجر به تفاوت هدفون گیمینگ با معمولی می‌شود، پخش صدا به صورت فراگیر است. هدست‌های گیمینگ با استفاده از این قابلیت صدای بازی را به گونه‌ای پخش می‌کنند که شما احساس کنید صدا در اطرافتان پخش می‌شود. به بیان دیگر، پخش صدای فراگیر می‌تواند این تصور را به شما بدهد که خودتان در محیط بازی حضور دارید. بعلاوه، در بازی‌هایی که موقعیت دشمن به وسیله صدا قابل تشخیص است صدای فراگیر بسیار مهم بوده و می‌تواند به شما کمک کند که متوجه شوید حریفتان در کدام سمت شما حضور دارد. با کمک این ویژگی، تنها بوسیله صدا و بدون اینکه خود را در خطر دیده شدن قرار دهید، قادر خواهید بود از برخورد با دشمنان و درگیری با آن‌ها خودداری کنید.

پروفایل های صوتی
یکی دیگر از امکانات هدست‌های گیمینگ پشتیبانی از پروفایل‌های مختلف صدا است. هدفون‌های گیمینگ معمولا دارای باس قوی هستند که علیرغم مفید بودن این مسئله، گاهی اوقات باعث خواهد شد صدای بازی از حالت واقعی خارج شود. بنابراین خیلی مهم است که یک هدفون گیمینگ با توجه به هر بازی و نیازهای گیمر بر روی یک پروفایل صدای خاص تنظیم شود.

اندازه
تفاوت هدست گیمینگ و معمولی اغلب در شکل ظاهری و اندازه آن‌ها نیز قابل مشاهده است. هدفون‌های گیمینگ معمولا اندازه‌ای بزرگ‌تر داشته و گوشی‌های آن‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که کل گوش شما را پوشش دهند. البته تعبیه میکروفون بر روی هدست نیز در این مسئله بی نقش نبوده و باعث می‌شود که اندازه هدست نسبت به هدست‌های فاقد میکروفون بزرگ‌تر باشد. دلیل تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی در اندازه و بزرگ‌تر بودن گوشی هدست‌های گیمینگ این است که تا حد امکان به صورت فیزیکی نیز صداهای مزاحم اطراف به گوش گیمر نرسد و تنها صدای بازی برای او قابل شنیدن باشد.

هدست‌های معمولی اما اغلب در اندازه‌های کوچک‌تری ساخته می‌شوند؛ چراکه باید امکان حمل و جابجایی راحت آن‌ها وجود داشته باشد. اکثریت این هدفون‌ها از طریق بلوتوث به کامپیوتر یا گوشی متصل شده و بیشتر برای گوش دادن به موسیقی به کار گرفته می‌شوند. بنابراین قابلیت جابجایی و حمل آن‌ها بسیار مهم است.

قیمت
تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی در قیمت از یک قاعده کلی پیروی نکرده و فارغ از اینکه هدست خود را از کدام گروه انتخاب می‌کنید، این کیفیت دستگاه‌ها است که مشخص می‌کند کدام یک گرانتر و کدام یک ارزان‌تر هستند. برخی از هدست‌های معمولی از هدست‌های گیمینگ گرانتر بوده و در مقابل هدست‌های گیمینگی نیز وجود دارند که نسبت به بسیاری از هدفون‌های معمولی، تگ قیمتی گران‌تری را یدک می‌کشند. در نتیجه از نظر قیمت، تفاوت هدست گیمینگ با معمولی چندان مشخص و آشکار نیست.
 
بالا