تا*پیک بحث و گفتگو درباره irc

HamidReZaa

عضو سایت
تاپیک بحث و گفتگو درباره irc

دوستان هرگونه بحث و گفتگو در زمینه irc فقط در این تاپیک می باشد....
 

HamidReZaa

عضو سایت
پاسخ : تا*پیک بحث و گفتگو درباره irc

ابتذا توضیحاتی درباره irc میدم ...IRC چیست؟
IRC مخفف Internet Relay Chat هست که کاربران با اتصال به سرورهای IRC میتوانند به گفتگو بپردازند.


زبان مخصوص برنامه نویسی در این محیط MSL(mIRC Scripting Language)Iمیباشد که با perl و python ان را گسترش داده اند...

mIRC چیست؟
mIRC هم اولین و پرطرفدار ترین نرم افزار جهت استفاده از شبکه های IRC هست ...

آی آر سی یکی از چت های پر طرفدار ایران است. تنها تفاوت آی آر سی با بقیه ی چت ها این است که در آن قانون وجود دارد و مدیران مختلف با درجه های مختلف می توانند کنترل چت را به عهده بگیرند. آی آر سی بر خلاف محیط ساده ای که دارد فوق العاده پیشرفته و مجهز است و برای انجام کارهای مختلف (به غیر از چت) به جای استفاده از دکمه های مختلف از دستورات (comments) آی آر سی استفاده می شود.
برای ورود به آی آر سی دو راه وجود دارد. یک روش این است که از طریق سایت وارد این شویم که در این صورت نیاز به برنامه ی جاوا داریم و روش دیگر استفاده از برنامه ی mirc است. در روش اول فقط می توانیم در یک اتاق حضور داشته باشیم و برای استفاده از دستورات irc نمی توانیم از دکمه ها کمک بگیریم و مجبوریم برای هر کار دستورات را تایپ کنیم ولی در روش دوم امکانات زیادی را خواهیم داشت... اسکریپت ها برنامه هایی هستند که برای mirc نوشته می شوند و با نصب کردن آنها می توانیم این برنامه را بسیار قدرتمند تر کنیم. این اسکریپت ها می توانند رنگ نوشته های ما را بطور اتوماتیک برای ما عوض کنند، در صورتی که ما مدیر اتاق بودیم به ما کمک می کنند تا به صورت اتوماتیک افراد را کنترل کنیم (مثلا اگر کسی 6 خط را در 3 ثانیه فرستاد آن را از چت محروم می کند) و ...
در irc زیر سرور هایی وجود دارد که هر کدام خدمات مربوط به یکی از امکانات آن را ارائه می دهند. زیر سرور ها توسط oper ها برنامه نویسی می شوند. چند تا از زیر سرور هایی که معمولا در تمام سرور ها وجود دارند و وجود آنها الزامی است chanserv (که خدمات مربوط به اتاق ها را ارائه می دهد)، nickserv (که نام های کاربری را مدیریت می کند) و memoserv (که پیغام های خصوصی به وسیله ی آن رد و بدل می شود) هستند.
در irc هر نفر با یک نام کاربری انگلیسی بدون فاصله وارد می شود و برای اینکه بعدا" کسی نتواند با نام او وارد شود نام کاربری (nick) خود را با یک دستور ثبت می کند. پس از ثبت نام کاربری برای هر بار وارد شدن باید پسورد خود را وارد کرده و nick خود را توسط identify، nickserv کنند (اسکریپت ها این کار را اتوماتیک انجام می دهند). پس از آن می توانند اتاق هایی را با نام خود ثبت کنند و دیگران را دعوت کنند تا به اتاق آنها بیایند. کارهای مربوط به اتاق های گفتگو توسط chanserv انجام می شود. با استفاده از chanserv می توانیم به افرادی که وارد اتاق می شوند مقام هایی از قبیل (aop,sop,cf,hop,vop) را بدهیم، محدودیت هایی برای اتاق تعیین کنیم و دسترسی های کسانی که مقام دارند را تا حدی تغییر بدهیم.

مقام ها و قدرت هایی که کاربران در Irc دارند به این صورت است:
oper یا IrcOp: مدیر کل سرور است و می تواند کاربران را برای همیشه از ورود محروم کند (akill)، روم و کاربران بی ارزش را از بین ببرند و ... (همه کار می توانند بکنند )
op: اپراتور فقط در یک اتاق مقام دارد و می تواند به دیگران op و halfop و voice بدهد، آنها را از چت به مدت معین محروم کند (ban)، دیگران از از روم بیرون کند (kick) و تاپیک اتاق را عوض کند. اپراتور ها با علامت @ در اتاق مشخص می شوند. (تاپیک متنی است که در هنگام ورود به اتاق به تمام چت کنندگان فرستاده می شود)
halfop: نیمه اپراتور (که در بیشتر سرور ها این مقام وجود ندارد) تمام امکانات Op را دارد، فقط نمی تواند به کسی Op یا HalfOp بدهد. نیمه اپراتور ها با علامت % در اتاق مشخص می شوند.
voice: یک مقام افتخاری است و کار خاصی نمی تواند بکند. این مقام را به برگزیدگان اتاق (کسانی که خوب و زیاد می چتند) می دهند (تنها حسنی که دارد این است که کسانی که voice دارند از چت محروم نمی شوند). voice ها با علامت + در روم مشخص می شوند.
Founder: مدیر یک اتاق (کسی که اتاق را به ثبت می رساند) Founder آن اتاق است. Founder میتواند تمام تنظیمات اتاق را تغییر دهد و به چت کنندگان مقام همیشگی بدهد. (مقام همیشگی مقامی است که اگر کسی آن را داشته باشد برای همیشه آن را دارد، مثلا کسی که aop است هر بار که disconnect شود و دوباره به چت بازگردد op دارد ولی کسی که op دارد بعد از بیرون رفتن از اتاق یا سرور مقامش را از دست می دهد. در واقع op خالی یک مقام افتخاری است که یک بار به یکی از چت کنندگان داده می شود. aop ، sop ، CF ، Hop و avoice مقام های همیشگی هستند).
CoFounder: تمام قدرت های Founder را دارد، فقط نمی تواند کسی را CoFounder کند. (فقط می تواند دیگران را به لیست sop ها، aop ها، hop ها و voice ها اضافه کند). همچنین به تمام تنظیمات اتاق دسترسی ندارد.
Sop: این مقام با ورود به اتاق op می گیرد. ولی می تواند دیگران را برای همیشه op ، voice یا halfop کند.
Aop: دارنده ی این مقام برای همیشه در روم op دارد و می تواند از امکانات آن استفاده کند.
Hop: همیشه halfop می گیرد.
Avoice: همیشه voice می گیرد.
اگر می خواهید یک کاربر irc باشید و کار با آن را شروع کنید، به سایت mIRC: Internet Relay Chat client مراجعه کنید
 
بالا