تاریخچه ی Symbian os

phone

کاربر تازه وارد
تاريخچه :

در سال 1980 ديويد پاتر شركت نرم*افزاري Psion را پايه*گذاري كرد.
Psion در سالهاي 1991 تا 1998 دستگاههاي سري 3 را مي*ساخت كه سيستم عامل EPOC16 روي آن بود. EPOC 16 بيشتر با نام SIBO شناخته مي*شود.
در سال 1997 همراه با معرفي دستگاههاي سري 5 نسخه 3.1 از سيستم*عامل EPOC ارائه شد، كه اولين نسخه از مجموعه سيستم*عامل*هاي EPOC 32 بود. بعد ويرايش 4 از سيستم*عامل EPOC بر روي ژئوفاكس 1 و اورگون اوزاريس ارائه شد.
در سال 1998 شركت سيمبيان با مسئوليت محدود با مشاركت اريكسون ، نوكيا ، موتورولا و پسيون به منظور ايجاد همبستگي بين دستگاههاي PDA و تلفن*هاي همراه تأسيس شد.
در سال 1999 ويرايش 5 سيستم*عامل EPOC ارائه شد كه با نام ER5 بر روي سري*هاي 5mx ، سري 7 ، ريوو ، نت *بوك ، نت *پد ، اريكسون MC218 و اريكسون R380 قرار داده شده بود.
در سال 2000 ويرايش يوني كد از سيستم عامل EPOC 5 به نام ER5U بر روي اريكسون R380 ارائه شد. كه سيستم عامل بازي نبود، يعني شما نمي*توانستيد سيستم*عامل را دوباره نصب كنيد.
در همان سال سيمبيان 6.0 و 6.1 ارائه گرديد كه هنوز عده*اي آن را به همان نام ER6 مي*شناختند. اولين تلفن همراه بازي كه ارائه شد نوكيا 9210 بود كه بر روي آن سيمبيان 6 .0 قرار داشت.
در سال 2003 نسخه*هاي 7.0 و 7.0s از سيستم عامل سيمبيان ارائه گرديد. در سال 2004 پسيون سهام خود در شركت سيمبيان را واگذار كرد و در همان سال اولين كرم سيستم عامل سيمبيان به نام Cabir بوجود آمد كه توسط موبايل*هاي مجهز به بلوتوث براي گسترش خود و آلوده*كردن ديگر تلفن*هاي همراه بلوتوث*دار نزديك به خود استفاده مي*كرد.
در سال 2004 ويرايش 8.0 سيستم*عامل سيمبيان ارائه شد. يكي از عمده*ترين مزيت*هاي آن انتخاب بين دو نوع كرنل EKA2 , EKA1 است. البته كرنل EKA2 همراه با سيمبيان ويرايش 8.1b منتشر شد. از ديد كاربر اين دو نوع كرنل تفاوت بسياري ندارد، اما از لحاظ داخلي اختلافات بسياري بين آنها است. البته بيشتر سازندگان تلفن*هاي همراه براي اينكه سازگاري تلفن*هاي خود را با درايور*هاي دستگاههاي قديمي حفظ كنند، هنوز از كرنل EKA1 استفاده مي*كنند. اما كرنل EKA2 مزاياي بيشتري را ارائه مي*كند كه گاه اهميت آن از اين سازگاري*ها بيشتر است.
در سال 2004 ويرايش اصلاح*شده*اي از ويرايش 8.0 با شماره 8.1 منتشر شد. كه البته دو نسخه 8.1b , 8.1a داشت كه به معني تفاوت در كرنل*هاست، بطوريكه كرنل اولي EKA1 بود و دومي EKA2 . در مورد نسخه 8.1b كه كرنل EKA2 داشت بايد گفت كه با اينكه لايه امنيتي جديدي نداشت اما سازندگان ژاپني تلفن*هاي همراه به خاطر خصوصيت زماني واقعي آن به شدت به آن علاقه نشان دادند، اما عيب بزرگ آن اين است كه اجازه نصب نرم*افزارهاي باز را نمي*دهد.
ويرايش 9.0 سيمبيان در اواخر سال 2004 فقط بخاطر بعضي تحقيقات داخلي در شركت سيمبيان ايجاد شد و بكار گرفته شد.
در اوايل سال 2005 انتشار نسخه جديدي از سيستم*عامل سيمبيان به نام 9.1 اعلام شد. بهسازي*هاي عمده*اي بر روي آن صورت گرفته است. اين بهينه*سازي*ها شامل اصلاح بسياري از نرم*افزار*ها، امنيت بيشتر و پشتيباني بيشتر از نرم*افزار نويسان و كاربران مي*باشد. اما مشكل اين است كه نسخه جديد باينري ARM EABI به اين معناست كه نرم*افزار*نويسان بايد ابزارهاي خود را پيشرفته*تر كنند و لايه امنيتي جديد آنها را ناچار خواهند كرد كه كدهاي خود را دوباره از نو بنويسند. احتمالاً مدل N91 نوكيا اولين تلفن همراه داراي اين نسخه خواهد بود و گفته مي*شود كه پس از آن مدل P990 سوني اريكسون هم با اين سيستم*عامل ارائه خواهد گرديد.
البته بايد بخاطر داشته باشيد كه در نسخه*هاي باينري سيستم عامل سيمبيان تلاش بر اين است كه سازگاري با نسخ قبلي همچنان حفظ شود. و گرچه در ويرايش 9.0 مجبور به اصلاح يا تغيير بعضي از ابزارهاي براي پاسخگويي به نيازمندي*هاي جديد در زمينه ايمني و نرم*افزار*هاي هستيد اما در كل تغيير نسخ ARMv4 به نسخ ARMv5 به اين سازگاري*ها آسيب چنداني نمي*زند و باز هم مي*توانيد نرم*افزار*هاي نسخ پايين*تر را بر روي نسخ بالاتر از سيستم*عامل سيمبيان نصب كنيد.

مقاله بالا بخشی از پایان نامه سیستم عامل سیمبیان می باشد
منبع سایت فروشگاه 24 ساعته ایرانیان
 
بالا