بهینه سازی جاوا اسکریپت از نظر سئو

saamaan217

کاربر تازه وارد
تازه وارد
یکی از مهترین موارد در پروسه سئو و بهینه سازی سایت، بهینه سازی کد های داخلی سایت است. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با جاوا اسکریپت بنویسیم. بی شک جاوا اسکریپت یکی از بی رقیب ترین زبان های سمت کاربر در وب است که مصارف گوناگونی مانند ایجاد جلوه های بصری حیرت انگیز، اعتبار سنجی فرم و… دارد. اما وجود جاوا اسکریپت در صفحات وب معایبی نیز دارد؛ من جمله بارگذاری دیرتر وب سایت شما. ما در این مقاله روش هایی برای استفاده بهینه از این زبان ارائه میکنیم.

کاربرد بسیار زیادی که امروزه در صفحات وب می بینیم، ایجاد جلوه های بصری است. با آمدن تکنولوژی HTML5 و CSS3 نقش جاوا اسکریپت در امور گرافیکی وب کمرنگ تر شده است اما کماکان پا برجاست. بحث ما سر همین است. تا جایی که امکان دارد از تکنیک های CSS به جای جاوا اسکریپت استفاده کنید. این کار هم راحت تر است هم حجم صفحه ی شما را کمتر میکند و در نتیجه سرعت لود وب سایت شما بالا میرود و این خود یک پارامتر مثبت در سئو است. وجود خاصیت های انیمیشن و همچنین ترنزیشن (transition) کمتر کسی را به فکر جاوا اسکریپت می اندازد. تا جایی که امکان دارد از CSS استفاده کنید. حجم کد های CSS به مراتب کمتر از این زبان می باشد.

بعضی اوقات، مجبوریم که از این زبان استفاده کنیم؛ حال که مجبوریم، از خود این زبان استفاده کنیم نه از کتابخانه های آن. زبان هایی مانند jQuery – که حدود 60 درصد از وب سایت های جهان استفاده میکنند – jQuery UI ، Bootsrap ، mootools همگی از کتابخانه های این زبان به شمار می آیند. این زبان ها کار برنامه نویس یا طراح را راحت تر میکنند اما حجم صفحه را بالاتر می برند و این خود یک پارامتر منفی به حساب می آید. زبانی مثل jQuery این قابلیت را دارد که برنامه ای که با 40 یا 50 خط جاوا اسکریپت قابل نوشتن هست را در 3 خط بنویسد ولی در اصل پشت پرده jQuery نزدیک به 20000 خط کد جاوا اسکریپت است. پس تا جایی که امکان دارد از خود جاوا اسکریپت استفاده کنید.

به هر حال، شخصی به هر دلیلی قصد دارد تا از این کتابخانه ها استفاده کند؛ حق هم دارد! استفاده از کد های طولانی جاوا اسکریپت که درصد بسیار زمان بر است و درصد خطا را بالا می برد. پس اگر تمایل به استفاده از این کتاب خانه ها را دارید، برای ضمیمه کردن (include) آن به صفحه خود، از نسخه فشرده شده (compressd) آن استفاده کنید.

تمامی این نکات که گفته شد، برای بهبود سرعت لود صفحه بود. کدها در این امر نقش دارند اما همه چیز در این فرآیند به آنها بستگی ندارد. تصاویر نقش بیشتری در سرعت بارگذاری صفحات دارند. هدف ما در این مقاله بهینه سازی سایت از نظر کد های جاوا اسکریپت بود.
منبع : http://www.parsi-seo.com/بهینه-سازی-جاوا-اسکریپت/
 
بالا