اهمیت لوله کشی در تاسیسات استخر

iWater

عضو سایت
تازه وارد
تصفیه فاضلاب
کمتر کسی به اهمیت لوله کشی بعنوان بخشی از تاسیسات یک استخر شنا واقف است یک طراحی خوب مستلزم پیش بینی تسهیلات کافی برای شناگران و تدارک خاص برای مراعات اصول بهداشتی در استخر است تا از گسترش بیماریهای پوستی و روده ای تا حد امکان جلوگیری شود . در این ارتباط ، مقدمتا ًمی باید آرشیوی از نقشه ها و مشخصات ساختمانی یک استخر عمومی فراهم نمود . استخرهای شنا بر حسب شیوه ی تصفیه آب به سه دست تقسیم می شوند :

1- خزینه

این استخر در واقع چیزی بیش از از یک وان حمام بزرگ نیست که ممکن است بعنوان یک استخر خصوصی مورد استفاده قرار گیرد و بار استحمامی آن سبک است . در حالیکه در خزینه های عمومی با بار استحمامی سنگین ، آب می باید دائماً بعلت افزایش آلودگی ناشی از استحمام کنندگان ، تعویض گردد . در طراحی استخرهایی از این نوع می باید بازاء هر استحمام کننده 500 گالن آب بین تعویض های کامل آب استخر منظور نمود . در تاسیسات بزرگ ، اندازه ی استخر بسیار بزرگ می شود ، حجم زیادی از آب تلف می گردد و استخر در فواصل خالی شدن و پر شدن مجدد ، برای مدت طولانی خارج از سرویس است . بلحاظ افزایش مداوم آلودگی ، لازم است قبل از هر دوره ی استفاده از استخر به آب به مقدارکافی کلر زده شود تا ضد عفونی گردد . اما تعیین میزان دقیق کلر مورد نیاز غیر ممکن است و از این رو می باید استفاده از کلر دست بالا را گرفت .

بدلیل این نقایص ، این نوع استخر ( یا در واقع خزینه ) نمی باید بعنوان یک محل استحمام عمومی مورد استفاده قرار گیرد و بطور کلی برای تاسیسات بزرگ ، این طرح غیر عملی است .

2- استخر با جریان آب گذرا

طراحی این نوع استخر زمانی ممکن است که در جریان آب کافی از یک رودخانه یا نهر مجاور ، قابل حصول باشد . اما چنان چه قرار باشد جریان آب مورد لزوم از آب لوله کشی شهر یا چاه تامین گردد ، اتلاف یا در واقع اسراف زیاد آب را می باید در مد نظر قرار داد . شهرداریها استفاده از آب شهر برای چنین استخری را مجاز نمی دانند . اگر آب این استخر از یک نهر تامین شود ، لازم است کیفیت آن از نقطه نظر امکان آلودگی به فاضلاب مورد آزمایش قرار گیرد . در صورت مشاهده ی آلودگی ، بمنظور جلوگیری از گسترش بیماری های ناشی از آب آلوده ، می باید با استفاده از ماده ی ضد عفونی کننده ، آب را میکروب زدایی نمود . در طراحی یک استخر ، کمتر از 500 گالن در روز به ازاء هر شناگر ، حجم آب ضد عفونی نشده ی خیلی کوچکی است . این آلودگی آب با استفاده از مواد ضد عفونی کننده کاهش می یابد ، اما باز هم تعیین میزان دقیق ماده ی ضد عفونی کننده ی مورد نیاز غیر ممکن است .

3- استخر با جریان آب در گردش

امروزه عموماً این سیستم تصفیه ی آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد . این سیستم تا کنون بسیار پیشرفته شده است و پمپ های سیرکولاتور ، فیلترها ، کلرزن ها و دیگر وسایل ضروری آن توسط کارخانجات بسیاری تولید و عرضه می شود . روش های موثر و عملی کنترل جهت ابقاء حداکثر شرایط بهداشتی و تسهیلات جذاب شنا برای حداکثر نفرات شناگر و با حداقل هزینه ، در این سیستم ابداع و متداول گردیده اند . در یک کلام ، این سیستم اقتصادی ترین و ایمن ترین شیوه ی تصفیه ی آب استخر می باشد .

در یک استخر با جریان آب در گردش ، آب کثیف و مستعمل متداوماً با آب فیلتر و تصفیه شده جایگزین می شود . به مفهوم کلمه ، تصفیه ی آب استخر در نتیجه ی ترقیق مداوم آن است . اولین بخش از آبی که از استخر بیرون کشیده می شود را می توان بعنوان آب کاملاً کثیف در نظر گرفت بلحاظ اختلاط دائمی آب تمیز ورودی و آب کثیف باقیمانده در استخر ، هر بخش بعدی آب خارج شونده مرکب خواهد بود از نسبت کمتری از آب کثیف و مقدار بیشتری آب تمیز .

اندازه و ساختمان معمول استخر

اولین گام در طراحی استخر شنا ، تعیین مساحت کل آن است که بر مبنای چگونگی استفاده و تعداد شناگرانی که در یک زمان در داخل استخر خواهند بود ، پیش بینی می شود . بر حسب توصیه ی کمیته استخرهای شنای آمریکا ، می باید حداقل طول استخر 60ft و عرض آن مضربی از 5 ، 6 یا ft7 باشد عرض هر لاین شنا در استخرهای ورزشی باید حداقل ft 7منظور گردد . اما در استخرهای تفریحی ، تنها تعداد شناگرانی که در یک زمان داخل استخر خواهند بود ، عامل اصلی در تعیین مساحت استخر می باشد . معمولاً عمق استخر بستگی به چگونگی استفاده از آن دارد . عمق آب در قسمت کم عمق انتهایی استخر باید حداقل 4 تا 5 فوت باشد و کف استخر با شیب ملایمی به تدریج به قسمت عمیق منتهی گردد . بهتر است عمق انتهای استخر جهت مناسب بودن برای شیرجه 9 فوت منظور شود . تا جائیکه پا به کف استخر می رسد و امکان راه رفتن وجود دارد . نمی باید عمق استخر بطور ناگهانی تغییر یابد . با معین شدن عمق و مساخت سطح استخر ، حجم آب داخل استخر مشخص می شود .
 

susan

کاربر تازه وارد
تازه وارد
آگاهی از نحوه انتخاب لوله و اتصالات نیاز همه است از این رو در ادامه مطالب فوق آگاهی از موارد زیر حائض اهمیت است.
یکی از اقدامات مهم در ساخت ساختمان لوله کشی است که باید به درستی انجام شود. لوله کشی ساختمان امری بسیار مهم و ضروری است و اگر به درستی انجام نشود در آینده مشکل به وجود خواهد آورد. برای انجام درست لوله کشی ساختمان باید نکات فنی آن را رعایت کرد.
قبل از هر چیزی باید از لوله های با جنس مناسب استفاده نمود تا بعد از آن هزینه های نگهداری را کاهش دهیم. لوله و اتصالات پنج لایه از سایر تجهیزات کیفیت بالاتری را ارائه می دهند و همین عامل و بسیاری از عوامل ما را در انتخاب لوله پنج لایه مطمئن تر می کند.
برخی از نکات فنی و ایمنی لوله کشی ساختمان به شرح زیر است.
۱- مراقبت از لوله‌ها و سیستم لوله کشی در مقابل مصالح ساختمانی
۲- مراقبت از فوم لوله در مقابل نور خورشید
۳- ارتباط بین سیستم لوله کشی نیوپایپ و سیستم لوله کشی فلزی
۴- عدم انتخاب مسیر افقی روی دیوار در سیستم توکار
۵- عدم استفاده از اورینگهای متفرقه
۶- ارتباط بین لوله پلیمری و آبگرمکن
۷- مراقبت از لوله و سیستم لوله کشی در مقابل نور خورشید
۸- مراقبت از لوله‌های دفن نشده در زمستان
۹- انتخاب مسیر صحیح از سقف کاذب به سیستم بهداشتی
۱۰- عدم اعمال وزن اضافی به سیستم لوله کشی و لوله‌های نصب شدهاز آن جایی که هزینه ساختمان زیاد تمام می شود و در مقابل طول عمر ساختمان و تجهیزات آن نیز برای ما اهمیت دارد باید از تجهیزات مناسب، مقاوم و با کیفیت بالا استفاده کرد. در این میان اتخاب لوله پنج لایه بسیار به این مورد کمک می کند. از طرفی نصب آن نیز راحت است و لوله کش در زمان نصب با مشکل روبرو نمی شود. بعد از انتخاب لوله پنج لایه باید برای در هنگام نصب از لوله و اتصالات پنج لایه در کنار هم استفاده شود.

یکی از جمله مواردی که در صنعت لوله و اتصالات اهمیت دارد وجود تجهیزات و لوله و اتصالات قابل اطمینان، با کیفیت و استاندارد است که از مرغوب ترین اجناس تهیه شده باشد. بنابراین باید برای این که از هزینه های آتی برای بازسازی ساختمان و یا تعویض لوله و اتصالات جلوگیری شود، همواره از با لاترین کیفیت ها استفاده نمود. در این مقاله به بررسی بوشن جوشی و اتصالات جوشی خواهیم پرداخت.
انواع بوشن در اتصالات لوله
بوشن ساده
يك قطعه استوانه تو خالي و ريخته شده از چدن است كه از داخل دنده شده است اين وصاله جهت اتصال دو لوله هم قطر و در راستاي هم مورد استفاده قرار مي گيرد .

بوشن روپيچ توپيچ
همانند بوشن ساده است ولي در دو سر به ترتيب از داخل و خارج دنده شده است و جهت اتصال دو قطعه كه يكي از رو و ديگري از داخل دنده شده باشد مورد استفاده قرار مي گيرد .

بوشن تبديل
اين بوشن از چدن ريخته شده و قطر دو سر آن متفاوت است و جهت اتصال دو لوله با قطرهاي مختلف و در راستاي هم مورد استفاده قرار مي گيرد .بوشن جوشی سفید گالوانیزه
اتصالات آهنی یا با نام انگلیسی FITTING که به عنوان رابط ، انشعاب دهنده ، تقسیم کننده ، متصل کننده، تغییر دهنده مسیر حرکت لوله ، کاهنده سایز و انسداد کننده و... برای عبور سیالات مایع و گازی مورد استفاده قرارمیگیرد.
بوشن نوعی اتصال که هم به صورت مساوی و هم به صورت تبدیلی می باشد که هر دو سمت آن دارای دنده مادگی است.

اتصالات جوشی چیست
اتصالاتی که برای استفاده در خط لوله باید آنها را به لوله جوش داد.
انواع اتصالات جوشی
اتصالات جوشی بر حسب موقعیت قطعات متصل شونده به یکدیگر به صورت زیر دسته بندی می شوند.
اتصال لب به لب
اتصال روی هم
اتصال سپری
اتصال گوشه گونیا
اتصال پیشانی
 
بالا