استفاده از Google Map در برنامه های اندروید (قسمت اول)

elahi

مدیریت
مدیر کل انجمن
[این مطلب توسط خانم مهناز پاک سرشت (cdaneshjoo@gmail.com) نوشته شده است. --- کمالان]
[h=4]طریقه دانلود Google API برای توسعه برنامه های اندروید مبتنی بر Google map[/h] ابتدا باید آخرین نسخه sdk را از اینترنت دانلود کنید. البته اگر نسخه مربوطه متعلق به سال ۲۰۱۲ باشد هم مساله ای نیست و بازهم میتواند برای شما کاربرد داشته باشد. پس از دریافت sdk شما برای توسعه برنامه هایی که بتوانند از نقشه های گوگل استفاده کنند، نیاز به یک api دیگر بنام google api دارید. اما مشکل اینجاست که خیلی اوقات شما حتی با دانلود جداگانه google api از یک سایت اینترنتی متوجه می شوید که نسخه دانلود شده اصلا با platform های sdk شما همخوانی ندارد و گاهی اوقات هم اصلا دانلود بطور کامل صورت نمی گیرد و مشکلات بسیاری که حتما شما تابحال با آن مواجه شده اید.
اما اگر بخواهید خودتان sdk دانلود شده را بروز رسانی کنید، دیگر هیچکدام از این مشکلات رانخواهید داشت. زیرا google api دریافتی کاملا با sdk و platform های داخل آن همخوانی دارد . حال ممکن است شما بگویید مگر ازطریق ip ایران میشود که sdk را بروز رسانی کرد ؟ جواب خیر است . اما شما با دانلود یک برنامه بسیارساده جاوا بنام toonel.jar که براحتی می توانید آن را دانلود کنید، به بروز رسانی sdk خود بپردازید.
  1. ابتدا به آدرس c:\android\sdk یا هر آدرس دیگری که شما برای قرار دادن نرم افزار های اندروید انتخاب کرده اید، مراجعه نموده و بر طبق شکل با فولدر های نشان داده شده مواجه می شوید.

  2. سپس به درون فولدر tools رفته وبر روی فایل اجرایی android.bat ، دوبار کلیک می کنید. پس از چند ثانیه شما میتوانید نمای شکل زیر را مشاهده نمایید.
  3. حال کافی است ابتدا فایل اجرایی toonel.jar (از اینجا دانلود کنید) را اجرا کنید و برای اطمینان از فعالیت درست toonel ، به قسمت tools=> internet options موجود در مرورگر IE مراجعه کرده و سپس در تب connections بر روی دکمه lan setting کلیک کرده و اعداد زیر را وارد کنید.

  4. حال اگر این فیلترشکن بر روی مرورگر شما بدرستی کار می کند، به مرحله قبل (پس از اجرای فایل android.bat) بر میگردیم.
  5. سپس google api مربوط به نسخه اندرویدی که قرار است نسخه هدف شما باشد، را انتخاب می کنید مثلا اندروید۴٫۲٫ حال باید مشخص کنید که دانلود google api از طریق چه proxy ای صورت بگیرد برای انجام این کار:
  6. ابتدا در پنجره android sdk manager به منوی tools=>oprtions مزاجعه کرده و طبق شکل زیر این اعداد را وارد می کنید و close را میزنید.
  7. سپس در منوی packages در بالای پنجره گزینه reload را انتخاب می کنید.
  8. حال بر روی دکمه install 1 package کلیک کرده ودر پنجره بازشده گزینه accept all و سپس دکمه install را کلیک می کنید. حال دانلود google api برای شما آغاز میشود.
در انتها ذکر این نکته الزامی است که دانلود این ابزار به سرعت اینترنت و پهنای باند بستگی دارد اما کسانی که اینترنت با پهنای باند پایین دارند،نگران نباشند زیرا دانلود در پنجره android sdk manager دارای خاصیت resume است و اگر بطور مثال در ابتدا برای شما مدت دانلود را ۳۰۰ دقیقه نشان دهد ، در دفعه بعدی این مقدار ۲۹۰ دقیقه میشود. در دانلود این ابزار باید کمی صبر و حوصله بخرج دهید.چون ممکن است حداقل ۱۰بار در میانه راه قطع شود و باید دوباره از ادامه دانلود شود(دلیلش بخاطر عوض شدن مداوم ip address فیلترشکن است) . من خودم باسرعت ۱۲۸ این ابزار را در مدت نصف روز دانلود کردم و تنها مساله قطع شدن مداوم دانلود بود.
در انتها برای ادامه دانلود پس از قطع شدن آن، دوباره مراحل ۷ به بعد را طی کنید. پس از تکمیل دانلود با مراجعه به مسیر C:\android\sdk\add-ons میتوانید فولدر دانلود شده را مشاهده کنید.

امیدوارم این مطلب برای کسانی که قصد توسعه برنامه های مبتنی برنقشه های گوگل را دارند، مفید باشد.

منبع : کمالان
 

elahi

مدیریت
مدیر کل انجمن
استفاده از Google Map در برنامه های اندروید (قسمت دوم)

[این مطلب توسط خانم مهناز پاک سرشت (cdaneshjoo@gmail.com) نوشته شده است. --- کمالان]
[h=4]طریقه بدست آوردن Api key برای برنامه های اندروید مبتنی بر گوگل مپ[/h] پس از دانلود goolge api ، شما برای استفاده از نقشه های گوگل در برنامه های اندرویدی خود ، نیاز به یک شماره رمز منحصر بفرد دارید که باید از گوگل دریافت کنید. در واقع این شماره در هنگام بارگذاری نقشه توسط گوگل کنترل می شود و مشخص می کند که شما یک کاربر شناخته شده برای گوگل هستید . بدون دریافت این رمز منحصر بفرد شما قادر به بارگذاری نقشه های گوگل در محیط اکلیپس نخواهید بود.
اولین مرحله برای دریافت رمز Api key ، بدست آوردن کد MD5 مربوط به jdk نصب شده بر روی کامپیوتر شماست. در واقع شما باید کد MD5 مربوط به جاوا ی خود را در اختیار گوگل قرار دهید تا بتواند Api key کاملا هماهنگی با نسخه جاوای شما ارائه دهد. البته برخلاف توضیحات گفته شده اصلا کار پیچیده ای نیست و فقط باید با دقت انجام شود .
اولین اقدامی که باید انجام دهید ایجاد یک حساب گوگل است، زیرا بدون داشتن یک جی میل هرگز نمی توانید از گوگل رمز api را دریافت کنید.
پس از ساخت جی میل ، به آدرس اینترنتی https://developers.google.com/maps/documentation/android/v1/maps-api-signup
مراجعه کنید. این صفخه توافق نامه گوگل است که شما باید با تایید موارد توافق نامه وارد مرحله بعد شوید. طبق شکل زیر:
پس از تایید موارد توافق نامه ، کد MD5 را از شما درخواست می کند.
حال برای دریافت کد MD5 مراحل زیر را طی کنید:
۱- ابتدا به مسیری که برنامه جاوا را در ان نصب کردید مراجعه کنید بطور مثال
C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.6.0_30\bin
حال برنامه cmd را باز کرده و با نوشتن کد cd بهمراه آدرس گفته شده طبق شکل زیر و زدن enter به آدرس مورد نظر بروید:
۲- بعد از مشخص کردن آدرس شروع، کد زیر را باید وارد کنید:
keytool -list -alias androiddebugkey -keystore C:\Users\Dan\.android\debug.keystore -storepass android -keypass android قبل از وارد کردن کد بالا ، باید توضیحاتی ارائه شود. نخست اینکه قسمت مشخص شده با رنگ سبز در واقع آدرس debug key store واقع در کامپیوتر شماست که برای هرکس می تواند یک آدرس متفاوت باشد. برای دسترسی به این آدرس برنامه اکلیپس خود را باز کرده و از منوی preferences< windows، بخشAndroid را انتخاب کرده و از قسمت build طبق شکل زیر می توانید به آدرس موردنظر دست یابید.
پس از تصحیح کد در cmd و زدن دکمه enter می توانید کد MD5 را طبق شکل زیر مشاهده کنید.
حال با وارد کردن کد MD5 در صفحه توافق نامه گوگل، وارد صفحه ای می شوید که ازشما میخواهد به حساب جی میل خود وارد شوید. پس از ورود به حساب جی میل خود ، google api key به شما ارائه میشود طبق شکل زیر:
امیدوارم این مطلب مفید واقع شود.
 

wia.developers

کاربر تازه وارد
تازه وارد
سایت ویادولوپرز ، یک دوره تصویری پروژه محور رو راجع به گوگل مپ توی سایت خودش قرار داده
اینجا کلیک کنید
 
بالا