انجمن برنامه نویس

گفتگو : ارتودنسی بزرگسالان

شروع موضوع توسط MAHDIYE25 ‏9/8/17 در انجمن بحث آزاد مرتبط با موضوعات انجمن

 1. MAHDIYE25
  karbar Rank

  تاریخ عضویت:
  ‏9/8/17
  ارسال ها:
  8
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  5
  ارتودنسی مدرن روشی برای آماده سازی دندانها جهت ترمیم و روکش کردن دندان ها، رفع بیماری های لثه و کاشت دندان (ایمپلنت) است. دکتر ˈامین گلشاهˈ متخصص ارتودنسی در این باره گفت : امروزه در دنیا تعداد بزرگسالان تحت درمان ارتودنسی در حال افزایش است زیرا این نوع روش درمانی برای رفع کجی و بی نظمی دندان ها، عدم جفت شدن دندان ها، وجود فضا بین دندان ها، مشاهده بیش از اندازه لثه ها در هنگام لبخند زدن و وجود مشکلات در جویدن و صحبت کردن کاربرد دارد. وی ادامه داد: تحلیل لثه و استخوان، وجود دندان های عصب کشی شده، روکش ها و ترمیم های وسیع دندانی و یا حتی دیابت (کنترل شده) مانع از انجام ارتودنسی در سنین بالا نمی شود.
  این متخصص ارتودنسی در مورد جدیدترین تکنیک ها و ابزارهای مدرن این روش درمانی اشاره کرد: در حال حاضر استفاده از ابزارهای مدرن برای انجام ارتودنسی موجب کاهش ناراحتی های حین درمان و افزایش انتخاب های درمانی برای بیمار شده است. برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان از نگین هایی به نام براکت استفاده می شود که بر روی دندانها کار گذاشته می شوند. این براکت ها در چند نوع فلزی، سرامیکی (شفاف)، پلاستیکی و لینگوال (زبانی) وجود دارند. دکتر گلشاه همچنین گفتند براکت های فلزی معمول ترین براکت هایی هستند که در ارتودنسی به کار گرفته می شوند. در اغلب موارد ظاهر فلزی مشخص این سیستم برای درمان شونده چندان خوشایند نیست. ولی براکت های سرامیکی از جنس سرامیک هستند و به علت نمای شیشه مانندشان تحت عنوان براکت های شفاف یا همرنگ دندان نیز شناخته می شوند.

  به گفته وی استفاده از این براکت ها به ویژه همراه با سیم های همرنگ دندان به افرادی توصیه می شود که نمای فلزی براکت ها موجب دلسردی آنان از انجام ارتودنسی شده است چرا که تشخیص وجود این براکت ها بر روی دندان برای دیگران به آسانی میسر نخواهد بود. این متخصص ارتودنسی ادامه داد: براکت های پلاستیکی معمولا شفاف یا سفید رنگ هستند ولی از کیفیت پایینی برخوردارند و در ارتودنسی مدرن جایگاهی ندارند. براکت های لینگوال (زبانی) نیز پشت دندان ها متصل می شوند و عملا از خارج دیده نمی شوند. این براکت ها به دلیل ایجاد آزردگی زبان و هزینه های بالاتر برای همه قابل استفاده نیست و استفاده از آن ها به اندازه سایر روش های ارتودنسی در جهان رایج نیست.