آموزش طراحی سایت

tandisnik

کاربر تازه وارد
تازه وارد
آموزش طراحی سایت برای تمامی افرادی که میخواهند یک سایت شخصی و یا سایتی برای کسب وکار خود داشته باشند مورد توجه است. با آموزش طراحی سایت میتوانید سایت خود را همانگونه که مورد سلیقه و نظر خودتان است طراحی و پیاده سازی کنید و هزینه های ناشی ازسفارش و طراحی سایت و پشتیبانی را به طرز قابل توجهی کاهش دهید. در این آموزش هر آنچه که به عنوان مقدمات کار آموزش طراحی سایت را نیاز خواهید داشتید به صورت کامل در ۷ نکته پایه ای آموزش می دهیم:

آموزش طراحی سایت : نکته اول ثبت هاست
هاست چیست ؟
برای راه اندازی یک سایت احتیاج به هاست داریم. هاست میزان فضایی بر بستر اینترنت است که اطلاعات سایت شما اعم از کدهای برنامه نویسی، فایل ها، تصاویر و … در آنجا قرار میگیرد. در واقع هاست فضایی است که اطلاعات سایت شما بر روی آن بارگذاری میشود. به صورت تخصصی تر میتوان گفت که هاست فضای کوچکی از یک سرور میباشد که در مراکز داده (دیتا سنتر) پشتیبانی میشود و کاربران هنگام دسترسی به سایت مورد نظر درواقع به سرور متصل میشوند و میتوانند سایت را مشاهده کنند. پس برای راه اندازی یک سایت در قدم اول احتیاج به یک هاست خواهید داشت. هاست دارای حجم فضاهای متفاوتی است و به طبع دارای قیمت های متنوعی می باشند.
اگر با یک شرکت طراحی سایت یا با شرکتی که هاست را از آنها خریداری میکنید مشورت کنید با توجه به نوع سایت و میزان اطلاعات شما فضای مناسبی را به شما پیشنهاد میدهند. البته امکان ارتقاء فضای هاست وجود دارد و میتوانید هر زمان که لازم است فضای آن را افزایش دهید. پس دقت داشته باشید که از ابتدا نیاز نیست حجم بالایی از فضای هاست را خریداری کنید. چرا که بعدها می توانید حجم ابتدایی هاست خریداری شده را ارتقاء دهید.
انواع هاست در طراحی سایت
به صورت کلی ما دو نوع هاست داریم : هاست لینوکس و هاست ویندوز . تفاوت این دو هاست در نوع زبان برنامه نویسی است که برای سایت خود انتخاب میکنید. در ادامه هر یک را به طور جداگانه توضیح میدهیم:
۱.هاست لینوکس
هاست لینوکس از زبان های برنامه نویسیphp و بانک اطلاعاتی my sql پشتیبانی میکند. به دلیل امنیت بالا و اپن سورس بودن دارای محبوبیت بیشتری در بین کاربران است و اکثر شرکت های ارائه دهنده هاست، از هاست لینوکس استفاده میکنند. برای هاست لینوکس دو نوع کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل وجود دارد.
دقت داشته باشید که برای استفاده از هاست لینوکس شما نیازی نیست که حتما به سیستم عامل لینوکس مسلط باشید. بلکه از طریق کنترل پنل های کاربری گفته شده _کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل _ می توانید مدیریت هاست خود را انجام دهید. کار با هر کدام از پنل ها ساده است و تنها بستگی به راحتی و ارتباط برقرار کردن شما با آنها دارد . سی پنل کمی قدیمی تر از دایرکت ادمین است و شاید کار با دایرکت ادمین ساده تر باشد .

۲.هاست ویندوز
هاست ویندوز توسط ویندوز سرور مایکروسافت راه اندازی می شود و از زبان های ASP و ASP.NET پشتیبانی می کند. همچنین از بانک اطلاعاتی sql server جهت ایجاد دیتابیس می توانید در هاست ویندوز استفاده کیند.
توجه: برای انتخاب نوع هاست مناسب _از جهت انتخاب هاست ویندوز یا لینوکس _ باید طبق زبان برنامه نویسی که برای سایت خود انتخاب میکنید اقدام به خرید هاست کنید.

هاست داخلی و خارجی
هاست داخلی هاستی است که مخاطبین سایت شما در کشوری هستند که هاست نیز در همان جا قرار دارد. یعنی اگر شما از هاستی استفاده میکنید که سرور آن در کشور استرالیا قرار دارد کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما نیز از کشور استرالیا هستند.در همین مثال میتوان در رابطه با هاست خارجی به اینصورت گفت که اگر سرور هاست شما در کشور خارجی دیگری مانند کانادا قرار داشته باشد، هاست، خارجی به حساب می آید.

آموزش طراحی سایت : نکته دوم ثبت دامین
دامنه آدرس منحصر به فردی برای سایت شما است که هر کسی با وارد کردن آدرس دامنه سایت شما در مرورگر میتواند از سایت شما بازدید کند مانند: Google.com , yahoo.com , ICTpishro.com . برای انتخاب نام دامنه هیچ محدودیتی وجود ندارد و در صورت تکراری نبودن میتوانید هر نامی را برای دامنه خود انتخاب کنید.

پسوند دامینبرای دامنه ها پسوندهای مختلفی وجود دارد . برخی از این پسوندها شامل موارد زیر میباشند:
.tv افرادی از این پسوند برای دامنه خود استفاده میکنند که در کانال های تلویزیونی و ماهواره ای فعالیت میکنند.
.rg افرادی که در سازمان ها مشغول فعالیت هستند عموما از این پسوند برای سایت خود استفاده میکنند.
.info برای سایت هایی است که مخفف کلمه information می باشد و برای سایت های اطلاع رسانی استفاده می شود.
.gov برای سایت ها دولتی به کار میرود.
.ir این پسوند برای افرادی است که در ایران می خواهند فعالیت داشته باشند.(دامنه ir به نسبت سایر دامنه ها ارزان تر و دامنه com از همه گرانتر است.)
البته الزام آور نیست که پسوند دامنه ای که انتخاب میکنید با زمینه کاری شما همخوانی داشته باشد. شما آزاد هستید هر پسوندی برای سایت خود انتخاب کنید

بعد از ثبت و خرید دامنه باید آن را بر روی هاست ثبت کنید. بعد از خرید هاست و ثبت دامنه بر روی آن توسط شرکت هاستینگ زمانی حدود ۶ ساعت لازم است تا دامنه بر روی هاست فعال شود. البته این زمان بسته به پسوند و شرایط دامین ممکن است در زمان کمتری مثل ۱۵ دقیقه نیز انجام شد.

آموزش طراحی سایت : نکته سوم انواع طراحی سایت

پیاده سازی طراحی سایت به دو صورت طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک امکان پذیر است. .هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه هر مورد را برای شما توضیح میدهیم.

۱. آموزش طراحی سایت استانتیک
همانطور که از اسم طراحی سایت استاتیک مشخص است، سایت به صورت ایستا و ثابت است. یعنی بعد از طراحی سایت استاتیک نمیتوانید در آن تغییر ایجاد کنید، تنها در صورتی میتوانید این کار را انجام دهید که دانش و تسلط کافی در ایجاد تغییر را داشته باشید. در سایت های استاتیک شما محدودیت ایجاد صفحه دارید که تنها میتوانید بین ۵ تا ۱۵ صفحه برای سایت استاتیک خود تعریف کنید.
ویژگی که این نوع سایت ها دارند این است که به دلیل امکانات و ویژگی های کمتری که میتوان برای آن پیاده کرد دارای هزینه کمتری هستند. این نوع سایت برای کسانی پیشنهاد میشود که میخواهند با هزینه کمتر سایت خود را راه اندازی کنند و احتیاجی به تغییر دائمی و به روز کردن محتوای سایت خود به صورت مستمر ندارند.

۲. آموزش طراحی سایت داینامیک

سایت داینامیک سایتی است که خود میتوانید توسط کنترل پنلی که در اختیارتان قرار میگیرد ویرایش و تغییرات لازم را انجام دهید. در سایت های داینامیک میتوانید به تعداد نامحدود برای سایت خود صفحه و منو ایجاد کنید.
محدودیت هایی که هنگام طراحی سایت استاتیک وجود دارد در سایت های داینامیک نخواهید داشت و امکان تغییر محتوا و تغییر سایت در هر زمان که بخواهید امکان پذیر است. همچنین در سایت های داینامیک نسبت به استاتیک بهتر میتوانید در قسمت سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ فعالیت کنید.


آموزش طراحی سایت : نکته چهارم زبان های برنامه نویسی سایت
زبان های برنامه نویسی سایت را می شود به دو دسته کلی زبان های برنامه نویسی پایه و زبان برنامه نویسی پیشرفته تقسیم کرد. در ادامه هر یک از این دسته بندی های معرفی شده را بررسی می کنیم.
۱. زبان های برنامه نویسی پایه
زبان های برنامه نویسی پایه در دو دسته قرار میگیرند:
  1. زبان برنامه نویسی HTML
  2. زبان برنامه نویسی CSS
زبان برنامه نویسی HTMLHTML مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است. Html زبان استاندارد طراحی صفحات وب سایت است و کليه کدهای صفحه از طرف سرور و طرف مشتری در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر نمايش داده می شوند.


زبان برنامه نویسی CSSعبارت CSS که در همه جای طراحی سایت ارزان کاربرد دارد، مختصر شده از عبارت سه کلمه‌ای Cascading Style Sheets به معنی “برگه‌های سبک آبشار” می باشد . آبشاری بودن برگه‌های CSS به این معنی است که استایل، کلاس یا هر چیزی که به یک برگه CSS داده شود، روی عناصر فرزند (Children) این برگه‌ها هم تاثیرگذار خواهد بود.

۲. زبان برنامه نویسی پیشرفته
زبان برنامه نویسی پیشرفته برای سایت های داینامیک هستند که میخواهند به روز شوند و خود افراد صاحب سایت بتوانند تغییرات مورد نظر شان را بر روی سایت اعمال کنند. دو نوع زبان برنامه نویسی پیشرفته داریم:
۱.زبان های برنامه نویسی ASP
۲.زبان های برنامه نویسی PHP

زبان های برنامه نویسی ASPAsp مخفف کلمه Active Server Pages می باشد که توسط مایکروسافت نوشته شده است. زبان برنامه نویسی Asp جای خود را به نسل جدید خود یعنی asp.net داده است و استفاده از asp در حال حاضر منسوخ شده است. بسیاری از شرکت های بزرگ و سازمان های دولتی از این زبان برای طراحی و نرم افزارهای تحت وب خود از زبان برنامه نویسیasp.net استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که زبان Asp.net دارد این می باشد که نسبت به زبان های دیگر برنامه نویسی زمان بر تر است

زبان های برنامه نویسی PHPپی اچ پی یک زبان برنامه نویسی توسعه یافته برای طراحی وب است که مخفف Hypertext Preprocessor به معنای پیش پردازنده ی ابرمتن است اما در ابتدا php از عبارت personal homepage به معنای صفحه خانگی شخصی گرفته شده بود. پی اچ پی یک زبان قدرتمند برای طراحی وب سایتهای داینامیک است. این زبان برنامه نویسی میتواند با HTML ادغام شود. پی اچ پی در حقیقت یک زبان اسکریپت نویسی رایگان و متن باز است که روی سرور یا مبتنی بر آن اجرا میشود.
در آموزش طراحی سایت بسیاری از برنامه نویسان PHP امنیت را یکی از مهم ترین المان های این زبان می دانند اما باید توجه داشت که پلتفرم هایی که بر روی هر دو زبان وجود دارد به خاطر رعایت نکردن موارد امنیتی مختلف هک می شوند و ارتباطی با زبان برنامه نویسی آن ندارد.

آموزش طراحی سایت : نکته پنجم دیتابیس سایت
سایت هایی که داینامیک هستند تمامی اطلاعات سایتشان بر روی یک پایگاه داده قرار میگیرد. تمامی مطالب سایت، مسیرهای تصاویر در یک متن ، اکانت کاربران سایت و … در دیتابیس سایت ذخیره می شود. دیتابیس سایت ها معمولا توسط SQL server و یا My SQL برنامه نویسی می شود.

۱. دیتا بیس SQL serverMicrosoft SQL Server یک بانک اطلاعاتی از نوع دیتابیس های رابطه ای یا Relational Database می باشد که توسط توسط کمپانی Microsoft ارایه شده و وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس درخواست نرم افزارهای دیگر میباشد.

۲. دیتا بیس My SQLMysql معروف ترین سیستم مدیریت دیتابیس متن باز SQL می باشد که توسط شرکت Oracle توزیع و توسعه یافته است و یک سیستم مدیریت بانک های اطلاعاتی است. MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) است که امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی داده ها را فراهم میکند. سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده ها را می دهد.


آموزش طراحی سایت : نکته ششم طراحی سایت با نرم افزار اپن سورس
در آموزش طراحی سایت ارزان با استفاده از نرم افزارهای اپن سورس احتیاجی به دانستن زبان های برنامه نویسی نیست و شما میتوانید به راحتی سایت خود را طراحی کنید. نرم افزارهای اپن سورس (کد باز) این امکان را به شما میدهند که بدون دخالت در کد زنی و یا با کمترین تغییرات بتوانید سایتی را طراحی کنید. نرم افزارهای اپن سورس به دو دسته نرم افزار بر پایه PHP و نرم افزار بر پایه ASP تقسیم بندی میشوند.
انواع نرم افزارهای اپن سورس بر پایه PHP
نرم افزارهایی که بر پایه اپن سورس هستند از تنوع زیادی برخوردار هستند که برخی از آنها به عنوان نمونه وردپرس، جوملا، دروپال و پرستاشاپ میباشند.
  1. آموزش طراحی سایت وردپرس


وردپرس یک نرم افزار اوپن سورس است که توسط آن می توانید وب سایت، وبلاگ یا اپلیکیشن بسازید. به طور کلی وردپرس یک نرم افزار تحت وب متن باز (open source) می باشد که در دسته ی سیستم های مدیریت محتوا قرار میگیرد. از آنجا که سیستم وردپرس رایگان است، هر کاربری می تواند فایل های مربوطه ی آن را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهد. برای راه‌اندازی وردپرس کافی است تا آخرین نسخه از این سیستم مدیریت محتوای محبوب را دانلود کرده و سپس با تهیه هاست مناسب اقدام به نصب و راه‌اندازی آن کنید.
۲. آموزش طراحی سایت جوملاجوملا یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و رایگان است که تحت اجازه‎نامه GNU/GPL منتشر می‎شود. جوملا به زبان PHP نوشته شده است و از یک فریم ‎ورک مبتنی بر MVC بهره می‎گیرد و برای ذخیره سازی داده‎ها از پایگاه داده MySQL استفاده می‎کند.
۳. آموزش طراحی سایت دروپالیکی دیگر از قسمت های آموزش طراحی سایت در تهران ،دروپال است. دروپال یک سیستم مدیریت محتوا می باشد، به زبان ساده سیستم مدیریت محتوا یک نرم افزار است که به شما کمک میکند که بدون داشتن دانش فنی بتوانید درون سایت خود مقاله، خبر و فروش اینترنتی داشته باشید.

۴. آموزش طراحی سایت پرستاشاپپرستاشاپ یک نرم‌افزار فروشگاه‌ساز رایگان (و متن باز) است. پرستاشاپ یک سیستم فروشگاه ساز اینترنتی است که به صورت رایگان در دسترس قرار گرفته است. این سیستم با برنامه نویسی PHP و دیتابیس MySQL طراحی و برنامه‌نویسی شده است که با نصب آن بر روی هاست می‌توانید فروشگاه خود را در زمانی کوتاه ایجاد کنید.

انواع نرم افزارهای اپن سورس بر پایه ASP
نرم افزارهای اپن سورس بر پایه ASP، دات نت نیوک و Orchard core را شامل میشود.
۱.دات نت نیوک
دات نت نیوک محصولی است که توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد. این پلت فرم نمونه ای از starterkit های فعلی بود که به پورتال IBuySpy شهرت داشت. دات نت نیوک یک پلتفرم متن باز است که طبق استاندارد و فناوری های مبتنی بر دات نت جهت ساخت و طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرد.

۲.Orchard core
سیستم مدیریت محتوای Orchard توسط مایکروسافت ارائه شد. در حال حاضر Orchard بیشتر به عنوان یک سکو (platform) برای ساخت وب سایت‌های ایجاد محتوی استفاده می‌شود آنچه در Orchard حائز اهمیت است ذکر این نکته است که این سیستم به طور کامل با استفاده از ابزار‌های متن باز نوشته شده است.

آموزش طراحی سایت : نکته هفتم طراحی سایت ریسپانسیوطراحی وب سایت ریسپانسیو فرآیندی مهم در آموزش طراحی سایت است که باعث می شود صفحات وب به خوبی بر روی انواع دستگاه ها و صفحات نمایش به خوبی مشاهده شود. یعنی محتوا، طراحی و عملکرد سایت در تمام دستگاه ها مطابق با همان دستگاه می باشد. این ویژگی در سئو سایت دارای اهمیت زیادی است. ( اگر نمی دانید سئو چیست بر روی سئو چیست کلیک کنید)
با استفاده از ویژگی ریسپانسیو در طراحی سایت، میتوانید قدمی مثبت هم در نمایش سایت به کاربران با استفاده از تمامی دستگاه ها و هم در سئو سایت برداشته باشید.
 
بالا